Книгите ни носят усещането, че всичко е наред
Богато на преживявания лято не винаги означава безброй пътешествия – само се замислете, самолетните компании се задъхват без персонал и предварително се извиняват за закъсненията; магистралите пък лесно се превръщат в клопка, щом всички се втурнат към мечтаното море.
Затова и човекът с книга в ръка понякога изживява много по-хубави мигове от останалите – нали пътува сам със своето въображение и… героите, които е открил по страниците на поредното четиво.
Именно идеи за такива книги взимаме сега от „Хеликон”. Това са все заглавия, които носят чувството, че всичко е наред, а самите ние се чувстваме прекрасно, ведро, лятно
„Добра година” винаги е добро преживяване
Питър Мейл става известен с „Една година в Прованс”, а пишейки и „Добра година”, съвсем затвърждава славата си. Романът от 2004-а е доказано добра рецепта да се почувстваме добре през лятото. Хубавият сюжет ни изпраща в прелестния Прованс, където Макс се сблъсква с неволята, но и с… любовта. А тя може да е към конкретен човек, но и към виното, към живота изобщо. „Добра година” върви чудесно с чаша… или направо бутилка просеко.
Интересното е, че Питър Мейл се захваща да пише романа си след разговор със своя съсед, режисьора Ридли Скот… а той толкова харесва крайния резултат, че няколко години по-късно го филмира. В главната роля е любимецът му Ридли Скот.
Дестинация Майорка
Ема Страуб предлага сега да стегнем куфарите натам… или пък да си подарим книгата ѝ заедно с най-изкусителния и изстуден пъпеш. „Това се случи на Майорка” е хубава история за мечтаната ваканция, която разбира се, тутакси се обърква. Взаимоотношенията между героите на Ема са толкова сложни, че Майорка заприличва на малък вулкан.
Държим да кажем и това, че българското заглавие е малко поразкрасено – писателката се е спряла на далеч по-краткото The Vacationers. Но по-важното е, че попиваме от слънчевата атмосфера на най-големия испански остров в пътешествие, създадено от автор, който умее да пише увлекателно и да създава хубави сюжети като този.
Няма друга любов като лятната
И тук има игра със заглавието – оригиналното The Paris Connection се е превърнало в българското „Любов на релси”. Влаковите истории по правило са подчинени на усещането, че всичко може да се обърка. С Хана и Сай също е така – уж пътуват за Амстердам, но тя се оказва в… Париж. А до следващия влак има шест часа… време човек да изяде сума ти френски палачинки, да подложи на преоценка настоящата си връзка или… направо пак да се влюби
Между другото, шест часа пътува и влакът от София до Бургас – точно колкото са необходими да изчетете „Любов на релси” на Лорейн Браун… и вместо на морския бряг, сами да се окажете в Париж.
Лятото се живее от сърце
Мануела Инуса ни го напомня в своята „Малката уличка на големите сърца”. Самата тя живее в Хамбург, но ни пренася на улица „Валери Лейн”, която е пълна с вълшебства и… романтика. Писателката гради сюжетите си в Оксфорд, като създава топли истории, които са като мъркаща котка в скута. Започва кариерата си, издавайки своите книги сама, но скоро е забелязана и сега всеки нов роман попада сред най-продаваните в страни като Германия или Нидерландия.
Много от сюжетите на Мануела се развиват именно на улица „Валери Лейн” – това е и най-успешната ѝ поредица. Запазена марка е и друго – всяка от героините на писателката има любима рецепта. „Малката уличка на големите сърца” върви например с шоколадови курабийки, но как се правят… ще откриете по страниците.
Лято, пълно с музика
И това е идеална рецепта топлите вечери да са незабравими – пуснете си нещо хубаво, преди да разтворим „Мери Джейн”. Музика има и по страниците на книгата, сътворена от Джесика Аня Блау. Главната героиня пее в църковния хор, но скоро песнопението ще включва секс, наркотици, скандали… и може би любов.
Едно е сигурно – когато сега откриваш света, едно лято е достатъчно, за да промениш представата си за живота. Именно на това залага Джесика Аня Блау – и създава история в стила на 70-те; книга забавна и тъжна, изненадваща, пълна с музика и специални моменти.