Начало / Критика / „Тим“, който учи на милост

„Тим“, който учи на милост

Този роман е съизмерим с бестселъра ù „Птиците умират сами“

231216_bАвстралийската писателка Колийн Маккълоу умее да описва неравностойни връзки с огромно състрадание към всеки човек, независимо дали е от по-засегнатата половина. Така бяха отец Ралф де Брикасар и неговата кръщелница Меги в „Птиците умират сами“, така е и в „Тим“ − книга, която четем в ново издание, след като преди трийсетина години излезе у нас под заглавие „Невъзможна любов“. Лекар невролог по професия, Колийн Маккълоу отлично знае как хората си причиняват болка. Сюжетът на „Тим“ впрочем е взет от собствения ù живот и отправя намек към един неверен, по-млад и финансово зависим от нея съпруг, когото тя е влачила на гърба си години наред, докато той не започне дело за наследството след смъртта ù. (Колийн Маккълоу умира през 2015-а, завещавайки цялото си имущество на фондация).

Тук трябва да впрегнем своите рефлекси за емпатия, да си спомним страст, която ни е изпепелила, но най-вече да проумеем напълно различна от нашата културна среда, в която е възпитана австралийската писателка. Как иначе ще си обясним ситуацията в романа – високо интелигентната Мери, жена на 42 г. е обсебена от 25-годишния Тим, работник от средната класа, невежо и умствено изостанало момче. Със самота, сексуална незадоволеност, майчински инстинкт, с чисто прагматичното и леко садистично желание за покровителстване на по-слабия? Възможно е. Факт е, че тези отношения са трогателни и действат пречистващо. Познаваме ги от историята на Пепеляшка, до съвременни произведения като „Четецът“ на Бернхард Шлинк, или „Аз преди теб“ на Джоджо Мойс.

Книгата на Колийн Маккълоу е филмирана през 1979 г. и като гледа човек Мел Гибсън по къси панталонки в ролята на Тим, MV5BOWQ1MDg0ZDMtMGQzNC00MTY5LWJiMGYtOTJiNzMzODY2ZTEwXkEyXkFqcGdeQXVyMjUyNDk2ODc@._V1_разбира защо авторката е сравнила литературния му образ с бог Аполон. Извън двусмислените шегички, Тим е тъжен персонаж, той носи тяло на мъж и акъл на дете. Простодушен, открит и безкористен, обект на подигравки от останалите работници, с които е нает да ремонтира къщата на Мери, в него има нещо смущаващо и жената перфектно го усеща. От една страна, то е болно и порочно, нуждае се от грижа и ласка, от друга − двамата ужасно си приличат.

Тим е спонтанната природа в най-чист вид, душа в първичното си зараждане, Мери е самодостатъчен, затворен в ума си продукт на цивилизацията, студена и рационална, с образование и кариера, но без никаква способност да се наслаждава на живота. Тази допирна точка между тях е блестящото попадение на Колийн Маккълоу, която оставя действието изцяло в ръцете на жената, а читателите хвърля в размисъл − щеше ли да го обича, ако не беше красив, морално ли е да се възползваш от човек, който не осъзнава себе си, а дали пък тази любов не е религиозно отдаване, урок по милосърдие, свещен дълг пред семейството на Тим, което като всяко общество чака някой да се погрижи за онеправданите в него? Прочетете книгата, без да съдите.

Текст Людмила Еленкова

Прочетете още

19231ly9du

Книгите превръщат в празник април

Четири заглавия в най-хубавия месец за четене Чуден е април – нали още във втория …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...