Начало / Любопитно / Сватбата на Ромео и Жулиета отбелязваме официално

Сватбата на Ромео и Жулиета отбелязваме официално

Шекспир събира героите си на 11 март 1302-а

romeo

Датата се превръща в празник за почитателите на големия драматург, пък и за всички, които вярват в искрената, безпределна любов. През столетията образът на двамата влюбени се превръща в непостижим идеал – и изглежда, че ще остане такъв, докато на Земята има разделение между хората, войни и фанатизъм.

На всичко отгоре любовта между Ромео и Жулиета се сдобива с нови и нови значения, като основното ѝ послание остава това да живеем без вражда, без злоба, а отдадени на една по-висша цел.

Популярността на героите на Шекспир води до какви ли не инициативи. Дори в наше време във Верона съществува Клуб на Жулиета, в който получават писма, посветени на любовта, от цял свят.

Иначе самата пиеса се появява през 1595-а. Тя е сред най-популярните от Шекспир – заедно с „Хамлет”. През столетията е преправяна и адаптирана стотици пъти, понякога дори ѝ е добавян щастлив финал, но общото между всички версии е именно любовта, която свързва двамата герои.

При това Шекспир бърка дълбоко в Античността и продължава традицията на трагичните любовни истории, които съпровождат открай време човечеството. Драматургът включва и чисто политически елемент, говорейки за моралния упадък, който владее Флоренция, Ломбардия… Вдъхновява се и от италианските новели от онова време, за да създаде история с огромна притегателна сила.

Пиесата се появява през 1595-а. Тя е сред най-популярните от Шекспир. През столетията е преправяна и адаптирана стотици пъти

julie

Резултатът си личи и по самата Верона, превърната в карта на невъзможната любов и проследяваща събитията от трагедията. Туристическият наплив към града е изцяло подчинен на написаното от Шекспир, като местата от постановката са доразкривани, надстроявани, разширявани, а легендите се множат. Поне сега, в ковид-епохата, духът на влюбените е оставен за кратко на спокойствие

Джефри Марш, британски театрален историк, посвещава десет години от живота си да открие къде точно е написана „Ромео и Жулиета”. В крайна сметка открива документи, които показват, че във въпросния период от живота си Шекспир е живял на квартира в дома на гилдията, обединяваща продавачи на кожи. Прозорецът му гледал към гробището на църквата „Св. Елена. Сигурно и тази гледка го е вдъхновявала за историята, която събрал по страниците на „Ромео и Жулиета”. Трагична и влюбена в живота едновременно.

Минутка минало от Краси Проданов

Прочетете още

viber_image_2025-03-20_06-47-47-469

„Близнаците“ – криминале с ритъма на репортаж

Идеално семейство няма, напомня романът „Близнаците“ е от онези книги, които сякаш няма логика да …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...