Начало / Критика / Монтен като приятел

Монтен като приятел

Критичен очерк на Николай Петков  за границата между естествено и свръхестествено

7

Книгата на Сара Бейкуел “Как да живеем? Животът на Монтен в един въпрос и двайсет опита за отговор е втората ù на български език. Първата – “В кафенето на екзистенциалистите” (издадена също от Изток-Запад) бе явление на книжния пазар. Защото умението да създаваш академичен наратив, който да звучи достъпно, човешки и увлекателно, не е лесна работа. И всеки, прочел поне две страници от Хайдегер, неименуeмо ще се съгласи с тази теза.

Ето защо “Животът на Монтен” е награда за търпеливото чакане. Не само защото книгата предлага добре проверени алгоритми как да се съвместят животът на вътрешния човек и социално активния, граждански ангажиран живот. Разказът на Сара Бейкуел дава визия за това как може да съществуваш между книги, без да се превърнеш в хартиено плашило. Затова и гласовете, които отзвучават в страниците – на Сенека, и на Плутарх, на Марк Аврелий и на Августин са умело съчетани с по-късните, спорещи с Монтен гласове: на Декарт и Паскал, на Волтер, Шопенхауер и Ницше… за да се превърне онзи XVІ век и онова Бордо във време наше и актуално, в живот тук-и-сега.

Четеш и пътешестваш из вълшебното лято на 1580 година, когато заедно с четиридесет и седем годишния французин, попадаш къде ли не. Седемнайсет месеца те няма никъде. И това е не само защото внезапно се озоваваш ту в двора на Анри ІІІ, ту в Рим, ту в Алпите, ту в Швейцария, а защото пътуваш към онази чудна смес на минало и бъдеще, към времената, когато Гьоте и Гогол все още ги няма, но знаеш, че ще ги срещнеш в Рим и ще си говориш с тях за мистичния покой, направил душата ти вечна. После, връщайки се в родния си град – Бордо, ще седнеш на кметския стол, не толкова за да работиш, колкото за да си починеш. Защото единствено ако си Монтен, ще е възможно да превръщаш работата в почивка и почивката – в усърден труд. В подобно съчетание, сякаш си енолог в малка бутикова изба, заедно с тайните на човешките езици, заедно с пътищата и с вкусовете на дим и на кожа, на цитруси, маслина и сандалово дърво, ще научаваш и езиците на виното. За да потъваш в “пъстрите истории” на Авъл Гелий и на Клавдий Елиан и да разбереш как – според виното и тероарите на учениците си, Аристотел определил не друг, а именно Теофраст за свой наследник. Потъваш и изплуваш, подобно на магически остров, за да откриеш (като алхимическа тайна) онзи малък трактат на Плутарх от Херонея: “Трябва ли да се филтрира виното”. Понеже всичко (особено животът, алхимията и виното) е алегория за границата между естественото и свръхестественото… “Крайно малка и почти безкрайна” (стихът е от поемата на БорхесПризоваване на Джойс”), както би я описал аржентинският му правнук, тази граница е границата на собствения ни свят. И кой, ако не Монтен, ще ни каже, че трябва непрестанно да я обхождаме и да се взираме в нея, за да видим любопитните подробности, (мало)важни и красиви, като светулките по време на жътва. Вероятно и без тях щеше да има и жито, и мелници… и хлябът (несъмнено) щеше да го има, но ако го нямаше Монтен, сигурно едва ли щяхме да научим, че ще бъдем щастливи само когато “сме пожелали всичко да е такова, каквото се случва.

8

А какви са нещата, понякога зависи не толкова от тях самите, а от това, което сме прочели за тях. Зависи още от това на кого ги разказваме и кой ни ги разказва. С две думи: зависи от “Опитите”. Защото те имат чудната и неповторима сила да правят от звездите светулки и от светулките звезди… уж нищо работа, но – оказва се – че понякога да отдалечиш близкото или да приближиш далечното е истински подвиг. Почти чудо!

Текст Николай Петков
Авторът е писател и свещеник

Прочетете още

101

101 есета за нова перспектива в живота

Променят и начина ни на мислене Книгата на Бриана Уийст „101 есета, които ще променят …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...