Създадена е във Вашингтон през 1800-ата
Целта ѝ е да обслужва нуждите на Конгреса, като дели една сграда с него до края на по-миналия век. Всъщност още през 1812-а сбирката е унищожена заради Британско-американската война. Животоспасяващ се оказва благородният акт на Томас Джеферсън, който ѝ дарява през 1815-а личната си библиотека, съдържаща 6487 книги. Така че свежата кръв ѝ осигурява чудесен старт – и така до наши дни, когато в хранилищата ѝ има общо 138 млн. единици.
В наши дни библиотеката разполага с три сгради. Най-старата от тях, открита през 1897-а, носи името на самия Джеферсън. Последната е от 1981-а и всъщност представлява най-голямата библиотечна сграда в света.
Развитието от ония дни до днес е наистина огромно. Първоначалното намерение било това да е просто справочен отдел за конгресмените. Но по време на Втората световна война Библиотеката на Конгреса се превръща в най-важния източник на информация в света. Изпълнява функцията си и днес – дори във времената на пандемия Библиотеката на Конгреса остана отворена, предоставяйки сбирката си на всеки, който има потребност от достоверна информация.
Ето още интересни цифри, свързани с нея:
- 265 хил. кв. м – такава е общата ѝ площ.
- 865,5 км – толкова са дълги стелажите на библиотеката.
- 50 м – такава е височината на купола в главната зала.
- 250 – толкова места за читатели има централната читалня.
- 120 млн. са книгите и списанията в библиотеката.
- 12 млн. фотографии има в хранилищата.
- 57 млн. страници ръкописи съхранява тя.