Книгите оказват огромно влияние върху емоционалната интелигентност
Хората често свързват книгите с поумняване, но в същото време смятат, че на активно четящите им е по-трудно да общуват. Според ново проучване нещата не стоят точно така. Оказва се, че четенето те прави по-добър, по-емпатичен, пък и ти помага да се държиш по начин, който се приема по-добре от обществото.
Изследването, проведено от университета „Кингстън“ в Лондон, включило 124 участника. Разпитвали ги за предпочитанията им за книги, телевизионни предавания и пиеси. Направили им и тестове за уменията им да общуват, включително доколко се съобразяват с чувствата на другите и дали им помагат с желание.
Резултатите показват, че в повечето случаи четящите хора се държат с другите по-добре, отколкото гледащите телевизия, които пък се оказали по-недружелюбни и по-трудно приемащи мнението на другите.
Но не всички книги имат един и същи ефект. Според проучването избраният тип произведения оказва огромно влияние върху емоционалната ти интелигетност. Почитателите на художествена литература показват по-позитивно социално поведение, а четящите драматични и романтични романи са най-емпатични. Феновете на експериментални произведения имат по-голяма способност да гледат на нещата от алтернативни гледни точки, а предпочитащите хумористични книги общуват с другите по-добре.
„Контактът с художествена литература се свързва с редица емпатични умения. Четенето на проза и особено книги с хумор може да се окаже ключ към подобряване на отзивчивостта и съпричасността на хората”, казаха изследователите на конференцията на Британското общество по психология в Брайтън.
Трябва да се има предвид обаче, че проучването не доказва причинно-следствена връзка. Със същия успех може да се окаже, че просто четенето влече по-милите хора.