Като болшинството запалени читатели, и аз, а сигурно и вие, страдате от един огромен проблем – мястото за съхраняването на купените книги винаги не стига. Този проблем основателно занимава умовете и на редакторите на сайта Literature Hub. „Кой дегенерат би искал да притежава 30 или по-малко книги наведнъж“, казва Самър Бренан, цитирана в един материал на литературната страница.
Има обаче хора, на които, признавам си, искрено завиждам, които могат съвсем заслужено да се нарекат „събирачи на книги“. Ема Темпъл от lithub.com споделя: „Интересувам се от хората с големи колекции от книги. От това колко книги имат, кои заглавия, как ги събират, къде ги събират.“ След дълго ровене тя предлага следната класация на най-богатите лични библиотеки на известни и популярни личности. Самата авторка на материала признава, че класацията и не е пълна и научна. „Разбира се, има много известни хора с големи библиотеки – все пак – добрите доходи и голямата жилищна площ предразполагат към събирането на много книги. Но в тези случаи или не може да се определи броят на наличните заглавия, или просто аз не съм се добрала до такива данни. Извън Топ 10 попаднаха личности като Мерлин Монро (400 книги(, Джордж Вашингтон (1200 книги), Чарлз Дарвин (1480 книги), Опра (1500 книги), Фредерик Дъглас (2000 книги) и Дейвид Марксън (2500 книги)“.
И така, кои са най-известните и запалени събирачи на книги:
Карл Лагерфелд притежава повече книги от всеки. По време на един Мастърклас по време на Фестивал по мода и фотография през 2015 г., моделиерът обяснява: „Днес аз само събирам книги. Няма място за нищо повече. Ако посетите дома ми, ще ви разведа покрай книгите. Библиотеката ми вече съдържа 300 000 заглавия. Това е много за един човек.“
Без майтап. Колекцията му съдържа заглавия на френски, английски и немски език. И за да освободи повече място, той реди книгите легнали. Освен това има стълбичка, за да се стигне до най-високо.
Джордж Лукас, 27 000 книги
През 1978 г. Лукас основава библиотеката „Лукасфилм Ресърч“. Първо събира томовете в офиса си в Лос Анджелис. След това мести библиотеката си в дома си в Скайуокър Ранч. Освен 27 000 книги колекцията му включва и над 17 000 филма, а също – снимки, списания и пр. библиотеката на Лукас е закрита за външни хора, но служителите му, а също и специалните му гости като Сесил Де Мил, Алфред Хичкок, Кари Грант, Клинт Ийстууд, Стив Мартин, Едит Хед и Чарлтън Хестън, могат да се възползват от нея.
Джей Уокър сигурно е известна личност само за малцина. Той е предприемач, който основава сайта Priceline.com. По-голяма известност му носи личната му библиотека, която заема цяло крило от дома му в Риджфийлд, Кънектикът. Той я нарича малко претенциозно: „Библиотеката на човешкото въображение“.
Майкъл Джексън, над 10 000 книги
Кралят на Попа е също и Крал на Книгите. Докато е жив, Майкъл Джексън е редовен посетител на книжарниците в Лос Анджелис. „Той обичаше сктора с поезия“, казва книжарят Дейв Дътън от Dutton’s Books в Брентууд за в. „Лос Анджелис Таймс“. Любим му е Ралф Уолдо Емерсън. Адвокатът на Джексън Боб Сангер признава пред „Ел Ей Уийкли“, че поп-иконата притежава над 10 000 заглавия в ранчото си „Невърленд“. „Има места, на които той обичаше да сяда и да чете. Четеше наистина много, особено за човек, който се беше самообразовал. Имаше си свой списък за четене“, допълва адвокатът.
Ърнест Хемингуей, над 9000 книги
Според биографите му Дебра Модълмог и Сюзан Дел Гизо, Хемингуей мъкнел библиотеката си навсякъде, където отивал. Освен това допълвал библиотеката си с нови и нови заглавия – по около 150-200 на година. Така, до смъртта му, библиотеката му наброявала вече над 9000 книги, като дори в тази бройка не се включват над 800 тома, които оставил в Кий Уест.
Уилям Рандолф Хърст, над 7000 книги
Хърст разполагал с две библиотеки в замъка си. Основната била дом на над 4000 заглавия, а в т.нар. Готическа стая имало още 3000. Всъщност, тъй като не намирал място за всичките си книги, той ги слагал навсякъде в дома си и всяко свободно място било заето от тях.
„Не мога да живея без книги“, казвал Джеферсън. Според Библиотеката на Конгреса, когато британците подпалват столицата през 1814 г., Джеферсън е изградил най-голямата лична библиотека в САЩ. После я продал на Конгреса за 23 950 долара. След това обаче отново започнал да събира книги. А през 1829 г. продал и тази библиотека, за да плати дълговете си.
Известният кулинарен журналист и „богиня на домакинството“ Найджела Лоусън пълни къщата си в Белгравия, Лондон с хиляди кулинарни книги. Но в читателския й дневник има не само заглавия за готвене. Тя е литературен маниак. А любимата й книга е „Дейвид Копърфилд“.
Когато Худини умира, завещава личната си колекция – книги за магия, театър и спиритуализъм, на Библиотеката на Конгреса. Според някои източници по това време той притежава най-голямата колекция за магия в света. Можете да видите почти всичките 4000 тома на Худини в Библиотеката на конгреса.
Колекцията на Хана Аренд в Бард Колидж съдържа „4000 тома и памфлети“, а също над 900 книги, с нейни анотации, пренесени от апартамента й в Ню Йорк след смъртта й през 1975 г. Явно 4000 е щастлива бройка и за други популярни личности. По толкова книги има в личните библиотеки на Вирджиния Улф и Катрин Ан Портър.