Библиотеката на баба крие и съкровища
Събирана най-често през златните десетилетия на книгоиздаването по времето на социализма, обикновено тя е хаотична по характер и в нея има какво ли не – от класици на соцреализма, та до първи издания на български на любими и днес романи. Точно това всъщност е добрата новина, защото често те покачват стойността си с времето. Така че си заслужава да вземете кутия бонбони… и да идете на гости на баба.
Обикновените книги също имат стойност
Както казахме, старите издания стават все по-ценни с времето – от една страна, много пъти те са в първоначалния си превод на български, а от друга, често са и с ценни илюстрации на талантливи български художници. Имаше период, в който много такива книги се продаваха „за левче“ в кашони тук и там по градовете ни, но и времето на тази практика лека-полека отмина.
Баба и дядо също са наследили книги
Тези от техните родители вече са пък най-малко от средата на миналия век. Така че сред тях може да има неподозирано добри попадения. Проблемът е, че обикновено са в лошо състояние заради неподходящо съхранение. Пък и при неизбежното местене от жилище в жилище книгите са онова, което получава най-малко грижи.
Преглеждаме внимателно онлайн предложенията
Когато имаме надежда, че някоя книга е истински ценна, най-добре да се посъветваме с… интернет. Там може да открием същото издание и така да преценим стойността на притежаваната от баба и дядо книга. В някои случаи може да имаме късмет и да намерим например старо издание и с автограф от автора. Ако това е писател, който междувременно е станал роден класик, може само да се радваме какво съкровище докосваме!
Оформлението също носи чудеса
С времето се променят стиловете, пък и финансовите условия за издаване на една книга. Ако намерите при баба и дядо стари томчета още от 30-те на миналия век, ще се уверите, че те изглеждат много по-добре от книгите, които са на пазара към края на столетието. В предвоенни времена всъщност книгите са били знак за обществено благополучие и богата култура, на която тогава се е държало особено много! Затова и по страниците често има илюстрации на знаменити наши художници. Това превръща едно издание в бижу!
В предвоенни времена всъщност книгите са били знак за обществено благополучие и богата култура, на която тогава се е държало особено много
Някои книги са уникати
Има автори, които са натрупали относителна популярност сред съвременниците си, но после – дали заради промяната на обществения строй, или пък поради навлизането на нови порядки, са забравени. Ако обичате истински книгите, може да си устроите и маратон, посветен именно на неизвестни днес писатели. Макар че и такива заглавия имат стойност – все още има хора, които колекционират именно книги, които са трудни за откриване, а повторното им издаване е химера.
Сантименталната стойност също присъства
Често по страниците на старите книги може да срещнем множество бележки – и подчертавания, и кратки коментари в полетата. Такъв тип издания изглеждат съсипани, но може да са безценни от гледна точка на спомените за вашите родители, баба и дядо или дори прародители. Заслужава си да ги запазите и за своите наследници, та да видят те как се променя мисленето с десетилетията и как навремето сме спорили с автора и книгата… направо по нейните страници.