Начало / Любопитно / Уикипедия направи живота по-разбираем

Уикипедия направи живота по-разбираем

„Здравей, Свят“ са първите думи, които се появяват в нея на 15 януари преди 18 години

social-media-2528410_1920

Свободната енциклопедия е феномен

Счита се за най-пълната, създадена в историята на човечеството. Разбира се, технологиите допринасят това да е така. Само за последните 30 дни например – от средата на декември насам, близо 300 хил. редактори от цял свят са се включили в изграждането на съдържанието ѝ.

Англоезичната версия е най-богата

Съвсем скоро тя ще отбележи шестмилионната си статия. Следва себуанската и ако се чудите защо, тук вече на бял свят излиза една от особеностите на Уикипедия. Много често за създаването на съдържание се използват автоматични или полуавтоматични инструменти, които са в състояние да правят бързи промени. Наричат се ботове, като специално за тях Уикипедия изработва и собствена политика.

Нашата Уикипедия събира 250 хил. статии

Проектът стартира около две години след глобалната Уикипедия. Интересното е, че за тези вече 16 години са направени над 9 млн. редакции. Явно сме ѝ длъжници, щом чешката има близо два пъти повече материали, а сръбската – близо три пъти повече. Словенци, словаци, хървати са все след нас. Македонците пък са съвсем скромни.

wikipedia-1802614_1920

„Представете си един свят, в който всеки на планетата има достъп до цялото човешко познание. Това е целта на моя живот.“ (Джими Уейлс, създател на Уикипедия)

Възникват и сестрински проекти

Общомедия например е хранилище на свободни картинки и звуци, събирани под това име от 2004-а насам. Уикицитат също е много обичана – тя съществува от 2003-а. Всички проекти накуп се управляват от фондация Уикимедия, а неин създател е и родителят на самата енциклопедия – Джими Уейлс.

Темите понякога са щекотливи

Често избухват войни между самите редактори на Уикипедия. Причината – представената фактология. Така например сред най-горещите теми в английската Уикипедия са Джордж Уокър Буш, анархизмът и Мохамед. Надпреварата между двама редактори да поправят непрекъснато статиите на другия води до редица мерки и правила. Отделно почитателите на Енциклопедия Британика по правило винаги са зле настроени към Уикипедия.

Ползата обаче е огромна

Според едно изследване в Кембридж, в наши дни 82% от студентите разчитат на Уикипедия. Безспорно е най-бързият начин човек да достигне до някаква обща информация – от това коя е столицата на Еквадор до носителя на Нобеловата награда за литература през 1936 г. Доказателство за успеха на проекта е и фактът, че създателят на Уикипедия Джими Уейлс се появява и сред стоте най-влиятелни в света според сп. Тайм. А ако се питате защо точно „уики“, отговорът е… на Хаваите. Там хората си подвикват уики-уики, когато нещо трябва да се свърши бързо. С други думи, бързопедия.

Накратко за Уикипедия разказа Краси Проданов

Прочетете още

2ec3cb7c

Книги за щастлива Коледа

Празникът сякаш е създаден за хубаво четиво Краят на годината винаги изисква максимума от нашите …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...