Големият писател остава обаче хладен към своята родина
Чешкото гражданство засега е само идея
Един от най-великите живи писатели по документи е французин. Роденият в Бърно през 1929-а автор емигрира през 1975 г. Комунистическият режим отнема чешкото му гражданство четири години по-късно.
Сегашният премиер предложи това да се поправи
Срещата на Андрей Бабиш и семейство Кундера продължила три часа, по думите на министър-председателя. След като посрещнали политика в парижкия си дом, двамата Кундера го поканили и в любимия си ресторант. Там Бабиш с удивление видял, че по стените са изписани цитати от книгите на славния писател.
Чехите реагираха по кундеровски: „Шега!“
Щекотливите коментари отбелязват, че авторът на „Непосилната лекота на битието“ е напуснал родината си навремето заради такива като сегашния премиер. Подиграват се и на това, че политикът подарил на Кундера собствените си книги.
Чешкото гражданство е въпрос на желание
Институциите уточниха, че единствената причина Милан Кундера да е французин е нежеланието му да получи чешка лична карта. Самият Андрей Бабиш също признава, че реакцията на почти 90-годишния писател е била по-скоро сдържана.
Последната книга на Кундера, писана на чешки, е „Безсмъртие“ от 1990 г. Творбите му намират трудно път до чешките книжарници, защото писателят по правило има резерви към преводите на майчиния му език.
Кундера ще е следващият Нобелов лауреат
Като се има предвид 90-годишният му юбилей, който предстои след година, може би в приказките има доза истина. Въпросът е дали французин, или чех ще вземе наградата. „Дано се попълват по-малко документи!“, реагира в свой стил писателят на предложението да стане отново чех. А снимка с премиера няма – Кундера отдавна отказва да бъде сниман.
Седмична хроника от Краси Проданов