Начало / Интервюта / Писатели работят успешно за тайните служби

Писатели работят успешно за тайните служби

Големите писатели умеят да се превъплъщават не само в литературата, но и в живота. Зад образите на прочути творци стоят хора с тайни, за които дори не подозираме. Техните портрети са част от любопитната „Енциклопедия на шпионите“ , а нейният редактор Анелия Стоименова извикахме „на разпит“ в Лира.бг.

Защо решихте да извадите на показ големите шпиони?

secret-3037639_1920Днес, в ерата на глобализацията, сме свидетели на революционни промени в шпионажа. Работата на тайните агенти се изземва от разнообразни средства за подслушване и следене, дистанционно наблюдение, роботизирано събиране на данни и информация за всичко и всеки. Затова образът на шпионина с човешко лице, какъвто го познаваме от миналото и от поп културата, се отдалечава и става все по-обаятелна фигура. Историите на героите на „Енциклопедията“ пренасят читателя в различни епохи, запознават с историческите събития през призмата на задъхания, изпълнен с рискове, изпитания и емоции свят на шпионажа. Съдбите и характерите им са в различни крайности и е изключително интересно да прочетеш истинските им истории на едно място.

Що за човек се занимава с шпионаж и с разузнаване?

Най-ценните качества, които притежават известните агенти, са наблюдателност, съобразителност, способност да се добират до най-съкровени тайни или до строго пазени документи и умението да оценяват стойността им в работата си. Открояват се с ярък интелект, дързост, много от тях са идеалисти и силно вярват в това, което правят, други са безскрупулни и действат заради личната изгода. Доброто образование, артистичността, харизмата, която носят, също играят голяма роля.

sculpture-2275202_1920

Имат ли скрупули и чувство за вина или са готови на всичко в името на целта?

Съществува едно разграничение на база на техните мотиви, което ги определя като шпиони или разузнавачи, както са наричани най-често. Смята се, че шпиони са тези, които работят за пари и във вреда на страната си, а другите, които го правят по убеждение или за добра кауза, са разузнавачи. В много случаи мотивите им търпят промени. Парите, които печелят с изнесените от тях данни, се измерват в стотици хиляди до милиони долари, така че те са водещ мотив. Дори в началото да действат заради някакви идеали, има случаи, в които след това са изкушени от печалбата и сами предлагат услугите на противниковото разузнаване. Така стават двойни шпиони, а има дори и тройни. Например Ким Филби от прочутата Кеймбриджка петорка парадоксално е носител едновременно на Ордена на Британската империя и на ордена на СССР „Червено знаме“.

Данни, които предоставя Мата Хари, костват живота на стотици съюзнически войници, но тя не се интересува от това, а преследва единствено парите и не работи за ничия кауза. Така че в повечето случаи шпионите нямат скрупули и не се вълнуват от последствията. Е, сред тях има и идеалисти, които дори когато са осъдени на смърт и са изправени пред дулата на наказателния отряд, заявяват, че остават верни на идеалите си и затова не съжаляват за стореното.

Foto132

Жените-шпиони наравно с мъжете ли са в тази професия?

Историите на Мата Хари, Мелита Норууд, Етел Розенберг и „Летящият ескардрон на любовта“ на Катерина Медичи, описани в книгата, са красноречиви примери, че жените по нищо не отстъпват на мъжете, дори ги превъзхождат в някои отношения. Един от легендарните агенти – Маркус Волф, който ръководи Щази почти три десетилетия, казва за жените в професията следното: „Може да се говори за тяхната роля с най-хубави думи. Не заради това, че могат да съблазнят и да привлекат към сътрудничество или да създават компрометиращи материали, а защото, когато жените тръгнат по определен път, те са по-верни и изпълняват своите задължения и в най-дребни детайли… В случай на провал или арест, трябва да ви кажа, че жените са по-устойчиви и издръжливи. Моят личен опит говори, че на жените можеш повече да се довериш“.

Ще срещнем ли българи в „Енциклопедия на шпионите“?

Да, това са Александър Пеев-Боевой, който работи за съветското разузнаване по време на Втората световна война, но не в ущърб на родината, Христо Боев – смятан за „бащата“ на българското разузнаване, чийто образ Богомил Райнов претворява в романите си с герой Емил Боев. А също и ерудита Иван-Асен Георгиев, осъден на смърт за шпионаж в полза на САЩ.

211466_bИма ли известни писатели, които са шпиони?

Цяла глава в книгата е посветена на писателите шпиони, много от които използват опита си в литературната си работа. Сред тях са Кристофър Марлоу, Даниел Дефо, Бомарше, Уилям Съмърсет Моъм, Греъм Грийн, Джон льо Каре. Особено място заема Ян Флеминг, създателят на Джеймс Бонд – за негов прототип са се спрягали известните тайни агенти Душко Попов, Сидни Райли и Алън Дълес, а самият Флеминг изказва възхитата си от Рихард Зорге, като го нарича „най-великият шпионин в историята“.

 

Разговора води Людмила Еленкова

 

Прочетете още

the-sensational-adaptations-of-the-great-gatsby-1

„Великият Гетсби“ на 100 – класика за тъмнината в собствените ни души

Писателят не доживява успеха на героя си Сега говорим за романа на Фицджералд като за …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...