Начало / Критика / Гениалността на един народ – „Българи, за които говори светът” от Венелин Митев

Гениалността на един народ – „Българи, за които говори светът” от Венелин Митев

Кристина ЦОНЕВА

ил.1.корицаМислех си, че е трудно да се пише за голямата литература. Много по-трудно е обаче да се пише за големите хора, за истинските истории. Това прави журналистът Венелин Митев в най-новата си книга „Българи, за които говори светът”. А аз ще се опитам да пиша за нея.
Венелин Митев е редактор на изданията „Паралели” и „За жената”, кореспондент на БТА в Москва и Париж. Автор е и на книгите „Големите любови на български поети и писатели”, „Големите любови на български артисти, музиканти и худобници”, „Големите любови на български царе, министри и авантюристи”. Също така на предходната „Прогонените гении на България”.
В тази книга Митев разказва историите на 21 гениални българи, принудени да се развиват в чужбина. Освен огромните си постижения, всеки един от тях има невероятна лична история. Толкова, че на моменти все едно четеш сборник с приключенски разкази, а не биографични справки. Тези интелектуалци, изобретатели, творци са принудени да се развиват извън родината поради политически и икономически причини.
„В историята на редица народи е документирана вековна традиция да се избиват кадърните, които стърчат една глава над своите сънародници. В по-нови времена не се убива директно физически, но се знае как живеят и умират в пълна нищета и забрава повечето от гениите на човечеството, които не могат (а някои може би и не искат) да съчетаят „небето със земята”. Може би затова, когато срещна някой изключителен млад талант, душата ми се изпълва едновременно с радост и тъга”. Това казва Митев за „героите” си.
В друга книга четох, че животът е смесица от всички истории, че една лична не може да съществува самостоятелно. Битието на всеки един от нас се пресича с още толкова много други и от това се състои Животът. Затова тази книга носи живота на няколко поколения, истински и безкрайно интересен. Показва недъзите на три режима – монархия, социализъм и демокрация. Изкривените форми и на трите принуждават тези, меко казано талантливи българи, да търсят реализация, а някои и буквално спасение, зад граница. Може би проблемът не се заражда изцяло преди 89-та, може би е в ДНК-ато ни, в народопсихологията ни. Все пак: „Българи клаха народа, както и турчин не го е клал” – Антон Страшимиров.
Един от „героите”, историкът Ганчо Ценов, твърди след подробно изучаване архива на Ватикана и други исторически източници, че българите произлизат от траките и населяват Тракия и Македония много преди Аспарух. Те са по-древни от всички жители на Балканския полуостров и са първите християни в Европа. Също, че светите братя Кирил и Методий не са съставили глаголицата, която вече е съществувала и е много по-стара от повечето азбуки, а кирилицата, която не е славянска, а българска азбука. Противоречиви твърдения, които срещат както много опоненти, така и последователи. Интересното обаче е какво влияние оказва историята и как се променя съзнанието на българина до наши дни.
ил.2.венелин митевМоже би най-нестандартна ми се стори историята на Александър Александров, описан като прототипа на „Индиана Джоунс”. Но главата, посветена на живота му, включва още толкова невероятни истории. А дори няма източници, от които да четем за него. Още 14-годишен е вербуван от съветската школа за контраразузнаване СМЕРШ, прекарва живота си в изпълнение на свръх секретни мисии по целия свят. Комуникира с Тодор Живков, като съобщава само на него резултатите от проучванията си, а кореспонденцията им се изгаря веднага след като е прочетена, за да не остават улики. Именно той разкрива, че Андрей Луканов е вербуван от американците. Като изявен националист, Александров предпазва страната ни от много евентуални кризи. Като археолог прекарва известно време на Великденския остров, където изучава древната неразчетена писменост ронго-ронго. Именно историите от това място описва в сценарий, който продава на „Холивуд”. На следващата година, с малко променен сюжет, излиза филмът „Индиана Джоунс” с режисьор Стивън Спилбърг.
За да опиша всяка история, която ме впечатли, ще трябва да напиша книга по книгата. Тук са тези на Георги Лозанов, създал цяла наука – сугестологията. Георги Георгиев и Виден Табаков, гениални изобретатели. Интелигентите Атанас Раденски, Минко Балкански, Евгени Силянов, Рашко Зайков. И още 13 други.
Освен наистина интересна и увлекателна, книгата на Венелин Митев е много полезна за българското самосъзнание, за новата история. Ако всичко описано в нея е подробно проучено (както вярвам, че е), тя спокойно може да се използва за исторически справки и дори като мини учебник по съвременна история.

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...