Решихме да съберем популярните, обичани и дори комерсиални заглавия, които съдържат число и тази идея сякаш ни вкара в романа на Жорж Перек -„Животът, начин на употреба“. Обемистата книга впечатлява със своята численост от факти и детайли, които са невероятна игра на нерви, търпение и познание. Един от най-големите енциклопедисти – Хорхе Луис Борхес, също използва библиотечното каталогизиране, натрупването, изброяването и сравненията. Този похват се използва и от модерни днес автори, които улесняват своите читателите със сюжети, близки до ежедневните им задължения – бележник в работата, списък за пазаруване или просто условия, които трябва да изпълнят в хода на действието. Ярък пример е французина Грегоар Делакур и книгата му „Списъкът с моите желания“. Романът на Алесандро Барико – „М-р Гуин“, пък започва с намерението на главния герой да състави списък от петдесет и две неща, които си обещава да не прави никога повече. Последното от тях е да не пише. Резултатът е още една, отделна книга-мистификация – „Три пъти на разсъмване“.
Именно с числото 3 започваме, защото се оказа, че то се съдържа в доста заглавия.
Художествена проза
Тази, по която мнозина полудяха – „Три ябълки паднаха от небето“ на арменката Нарине Абгарян.
Фредерик Бегбеде изпитва трайността на чувствата – в „Любовта трае три години“ и да добавим – в рекламния бизнес с „6,66 евро“ .
Следва го Джером К. Джером с брилянтния хумор в „Трима на бумел“ и „Трима души в една лодка“. Класикът Александър Дюма, освен с „Тримата мускетари“, помним и с продължението „Двайсет години по-късно“ Като сме на френска вълна, да споменем и Жул Верн с „Пътешествие около света за 80 дни“
Близо до неговата епоха се развива действието в романа на Филипа Грегъри – „Три сестри, три кралици“. Част от паметта на много народи са „Тримата братя и златната ябълка“ и от библиотеката на всеки дом – „Трите прасенца“.
А те като ни увлекат в детските приказки, то „Снежанка и седемте джуджета“, то „Али баба и четирийсетте разбойници“, чак до Шехерезада и нейните „Приказки от 1001 нощ“. Така неизбежно стигаме при Книгите – емблеми. Тези, които е чел или поне чувал всеки човек, вписват заглавията си със златни букви в пантеона на времето и съдържат знакови цифри:
„Сто години самота“ – Габриел Гарсия Маркес,
„451 градуса по Фаренхайт“ – Рей Бредбъри
„Дванайсетте стола“ – Илф и Петров
„Десет малки негърчета“ – Агата Кристи
Бестселъри от съвремието
„Единайсет минути“ – Паулу Коелю
„22 НОЕМВРИ 1963“ – Стивън Кинг
„Метро 2034“ и „Метро 2035“ –Дмитрий Глуховски
„Кодекс 632“ – Жозе Рудригеш душ Сантош
„Един плюс един“ – Джоджо Мойс
Българско предложение
„432 херца“ – Недялко Славов
Еротичните хитове
„Петдесет нюанса сиво“ на Е.Л.Джеймс и „Седем години копнеж“ на Силвия Дей
Нека сложим тук и Наталия Кобилкина с „69 съвета за секс“ и „69 съвета за щастливи отношения“
Книги за самопомощ и бизнес съвети
„Седемте навика на високоефективните хора“ – Стивън Кови
„48 закона на властта“ – Робърт Грийн
„Правилото 10 X“ – Грант Кардон
„Университетът Тръмп: Маркетинг 101“
„4-часовата работна седмица“ – Тимъти Ферис
Пътешествия с удобството на числата
„203 предизвикателства за пътешественици“
„101 отбивки“ – Иван Михалев, Елина Цанкова
„1001 исторически места, които непременно трябва да посетите“
Колко усмивки са тук
„Американският хумор“ – 3000 цитата, 250 автори“ и „Британският хумор – 3000 цитата, 250 автори“
Криминалета под номер
„Пациент 64“ – Юси Адлер – Улсен
Малко тийн
И после дзен
„Дзен драскулки за всеки ден (365 абстрактни рисунки за вдъхновение, релаксация и медитация)“
Ако продължим така, може да попаднем в истински лабиринт от заглавия и да се изгубим. Целта на тази своеобразна класация, е да покажем как числата дават посока (или пък не) за книги, чиято стойност понякога е много по-голяма от означеното на корицата. Започнахме с Борхес и с негова мисъл ще завършим – „Нека другите се гордеят с броя на страниците, които са написали. Аз се гордея с тези, които съм прочел.“