Начало / Критика / „За тиранията“ – как да не бъдем уязвими

„За тиранията“ – как да не бъдем уязвими

206189_bМаргарита Янова – „Хеликон-Съборна“

След залеза на комунизма в Източна Европа, хората повярваха, че историята може да върви само в една посока – към либерална демокрация. Поне аз вярвах…

Какво виждаме днес: глобализация, която извади на показ неравенство и бедност в огромни мащаби, нестабилност, миграция, тероризъм и авторитарни лидери, които използват свободата на словото, корумпират и заобикалят законите в името на лична и на близкия им кръг хора, изгода.

Не ни се случва нищо уникално, казва професорът по история в Йейлския университет в САЩ Тимъти Снайдър. Това е пътят за утвърждаване на тиранично управление.

Книгата му „За тиранията“ е предназначена за млада американска публика и с нея той дава истински урок за XX в. Историята на Европа от 20 – те, 30 – те, и 40 – те години изобилства с примери за потъпкването на демократичните ценности. Нацистите влизат в управлението на Германия през 1932 г. чрез избори, комунистите правят същото в Чехословакия през 1946 г. Но след това започват редица действия, които ерозират свободните процеси и ги свеждат до еднопартийна държава. На много места в Европа преди и след Втората световна война – Италия, Полша, Унгария, Румъния, България и др., тиранията тържествува чрез определен модел – демагогия, манипулиране на общественото мнение, преследване на несъгласните, лозунги и символи, които се втълпяват, овладяване на въоръжените сили и съдебната система. Да не пропуснем, че посяга и на езика и литературата. Непознаването на историята, бедният речник и клиширани визуални образи, налагани с телевизията, печата, днес и чрез интернет, ни правят уязвими за пропаганда и демагогия. А това е страшно.

B1tH+hXuXjS._UX250_Професорът предлага и цял списък с книги, писани по различни времена, които ни припомнят тоталитарните общества и призовават към бдителност – „1984“, „451 градуса по Фаренхайт“, „Братя Карамазови“, „Непосилната лекота на битието“, „Силата на безсилните“ на Вацлав Хавел и дори „Хари Потър и даровете на смъртта“.

Ако зад известния сюжет на Джоан Роулинг не разпознаете тиранията и съпротивата срещу нея, прочетете я пак, съветва ни  Снайдър. Поуките на XX век – четете книги, не обръщайте гръб на фактите, бъдете смели и различни, защитавайте демократичните институции, свободата на словото и гражданските права, помагайте на добри каузи и най-важното – никога не се подчинавяйте предварително!

Прочетете още

April, knihy, deodorant

Пуснаха дезодорант с аромат на бестселър

Подходящ е за автори и читатели Новият продукт обещава да превърне всеки, който го използва, …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...