Начало / Свят / Иран иска да цензурира любовен епос на 800 години

Иран иска да цензурира любовен епос на 800 години

Персийската драма „Хосру и Ширин” притесни властите

Иранското културно министерство реши да цензурира прочутия персийски епос „Хосру и Ширин”, който е на 800 години, съобщи германският вестник „Ди велт”. Намерението е части от книгата да бъдат задраскани, тъй като се виждат неморални на управляващите.

Любовната драма е написана през 1177 г. от Низами Ганджави и е публикувана за първи път през 1180 г. Оттогава произведението се причислява към най-прочутите епоси на персийската литература. Неслучайно ЮНЕСКО обяви 1991 г. за година на Низами.

Издателство Peydayesh поискало тази година разрешение да издаде за осми път епоса и останало шокирано, когато получило заповед за цензуриране. Под ножицата отиват дори невинни изрази като „да идем някъде, където можем да сме сами” и „хванати за ръце”.

От ислямската революция през 1979 г. в иранската литература са забранени дори намеци за телесна близост между мъж и жена. Всички книги и филми минават поради тази причина през строга морална цедка.

Низами Ганджави (1141-1209) е от най-значимите поети на персийската литература. „Хосру и Ширин” разказва за любовта на владетеля Хосру ІІ към християнска принцеса. Героят е действителна историческа личност, управлявал от 590 до 628 г. Той водил тежка война с християнска Византия, в края на която царството му било унищожено.

Низами е написал още четири епоса, между които любовната история „Лейла и Маджнун”, която вдъхновява рок музиканта Ерик Клептън за хита му „Лейла”.

Прочетете още

dollar-gill-0V7_N62zZcU-unsplash

Книги се публикуват на все по-малко езици

Губим разнообразието на света 23 април е Световният им ден – посветен на тях и …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...