Начало / Интервюта / Проф. Франко Кардини, автор на „Европа и ислямът“: Тероризмът е отражение на кризата на нашето време

Проф. Франко Кардини, автор на „Европа и ислямът“: Тероризмът е отражение на кризата на нашето време

Проф. Франко Кардини (70) е италиански историк и писател. Бил е на отговорни постове в престижни италиански издателства. Сега е ръководител на Центъра за изследване на изкуството и културата на Ориента към Международния университет по изкуствата във Флоренция и преподава средновековна история в университета. Чел е лекции в редица други университети  – в Париж, Виена, Мадрид, Барселона и др. Бестселърът му „Европа и ислямът. Историята на едно недоразумение” беше публикуван от издателство „Изток – Запад” на български в началото на 2015 г.
На 22 октомври от 17, 30 ч проф. Кардини ще изнесе открита лекция в конферентната зала на СУ „Св. Климент Охридски”, а на 23 октомври от 18,30 ч ще се говори за книгата си във Военния клуб в София.
––––––––––

Книгата ви „Европа и ислямът. Историята на едно недоразумение” е публикувана на италиански през 1999 г. Очаквахте ли, че тя ще става все по-актуална с всяка изминала година?
–    Не съм си представял нищо от тоя род преди 11 септември и преди американската агресия в Афганистан, Ирак и т.н. Смятам, че в интерес на всички можеше да бъде използван по-мек отговор на събитията .

На колко езика е преведена досега?  
–    Към днешна дата имам информация за преводи на френски, испански, португалски, руски, полски, чешки, арабски и фарси.

Какви бяха коментарите към нея? Обвинявали ли са ви в пристрастия?
–    Почти винаги. В пристрастия съм обвиняван от всякакви хора: като се почне от журналисти и политици та до некомпетентни приказливковци. Но от колеги и компетентни хора, които с основание са ме критикували, винаги съм си взимал поука и съм благодарен за това, че са ми помогнали да подобря работата си.

В Западния свят излизат много критични книги към християнството. Защо обаче в арабския свят не е така?
–    Известният арабист Масимо Кампанини, в своята книга „Политическият ислям” показа, че в целия арабски свят, с изключение на Саудитска Арабия и на Емирствата в Персийския залив, критичният и научен дебат е изключително жив. Естествено обаче, че там научният и интелектуален кръг от хора не е толкова широк както в Западния свят, но той се също се развива и то доста интересно: по този повод мога да Ви препоръчам книгата „Islamic political thought. An Introduction“, ed. G. Bowering, Priceton-Oxford, издадена от Princeton University Press, 2015. Но ако на ниво разпространение или медии не може да проникне нищо или почти нищо от тази информация, то това е друг въпрос: тогава става дума за невежество и калпаво управление на медийните послания или чиста проба манипулация, която предпочита да представи исляма като едно тъпо и фанатизирано цяло.

Европа е разделена за бежанците. На базата на вашите познания и опит каква прогноза бихте дали за разрешаването на сегашната криза?
–    Ясно е, че ЕС трябва да предприеме мерки, за да запази вътрешното равновесие и сигурност в общността, но в същото време не може да отказва убежище на хора, които имат нужда от това. По-голяма част от мигрантите са свестни хора и имат нужда от работа и малко достойнство. В Европа има безработица и въпреки това много възможности за работа биват отказвани, било защото трудът е непривлекателен, било защото е ниско платен. Мисля, че една добра организация, прилежно контролирана от държавата, за да няма там достъп на престъпни структури, мафия и т.н., би могла да бъде добро начало за постепенното навлизане и приемане на новодошлите. Разбира се, броят на желаещите е огромен, в някои зони като канал в Сицилия и в Лесвос, но в крайна сметка някои десетки хиляди души биха могли да бъдат абсорбирани от Европа, континет, с половин милиард население.

Нобеловият лауреат В. С. Найпол смята, че Ислямска държава е най-сериозната заплаха за света след Третия райх. Вие на какво мнение сте?
–    Нобеловият лауреат за литература Найпол от 2001 г. не знае какво говори.

Ислямска държава изгражда нов модел на държавност. Така ли е и докъде може да стигне този процес?
–    Ислямска държава е странен експеримент, доста мътен. Към момента май това е просто опит да се организира криво-ляво нещо подобно на държавност на територия, която някои големи сили като Саудитска Арабия, Катар, а може би и Турция, биха желали да реорганизират и преначертаят старите граници, че дори и самите държави Сирия и Ирак.
Смятам, че целта на тези сили е да се постигне фитна – междумюсюлманска гражданска война срещу шиитите, с крайна цел Иран, като в подходящия момент халифатът Ал Багдади вероятно ще изчезне, заменен от „по-представителни” хора, с които западната коалиция на „неприятелите” на ИД ще преговаря, за да може близкоизточният контекст да бъде по-лесно управляем. Това ще доведе до още по-голямо сближаване на Русия и Иран и вероятно ще бъде нова крачка в развитието на нова „студена война”, която от студена може да стане и хладка. За момента обаче политиката на Обама е пречка за тези намерения.

Вашата книга помага да опознаем и разберем събитията в Близкия изток и самите нас. Вашата сънародничка Лорета Наполеони е категорична, че тероризмът е бизнес. В крайна сметка всичко ли опира до парите?  
–    Не. Тероризмът и всичко това, което е около него (интегрализъм, екстремизъм, фундаментализъм – сложна галактика от идеи, чувства и импулси), е отражение на кризата на нашето време, на един Запад, който не е в състояние да излезе със силни идеи и живее само от печалба и консуматорство. От друга страна мюсюлманският свят, населяващ територии, които преди време бяха определяни като „трети свят” или „четвърти”, днес са около 85% от цялото население на планетата, или около 6 милиарда души, които обаче разполагат само с около 15% от природните богатства. А като вземем предвид и несправедливостта, неравенството, „културата на безразличие” на богатите и отчаянието на бедните, тогава можем да разберем твърдението на Лорета Наполеони, като добавим и разпространеното невежество по темата, разбира се. Това, струва ми се, са съставките на супата, в която са сложени тероризмът и силите, които го поддържат и финансират. В голяма част от случаите това са същите онези сили, които твърдят, че искат да се борят с него, като печелят и от борбата си срещу него.

Интервюто взе Румен Василев

Свързани заглавия
„Европа и ислямът“ от Франко Кардини (откъс и анотация)

„Европа и ислямът“ тук

Прочетете още

palacio-nacional-de-mafra-5118010_1280

Девет факта за библиотеките

Съпровождат цивилизацията ни от началото Приемаме ги направо за свещени, тъй като съхраняват духа на …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...