Близо 20 години британските тайни служби са следили Дорис Лесинг – носител на Нобел и една от най-влиятелните писателки на Острова, съобщи „Индипендънт“.
Писателката, която прекарва част от живота си в Родезия – бивша британска колония, провъзгласила независимост на територията на днешна Зимбабве, е наблюдавана и пощата й е била прихващана, тъй като властите в Лондон са смятали, че тя е развила „дълбока омраза“ към подобни на апартейда политики в бившата колония и е започнала да симпатизира на комунистическата идеология, отбелязва БГНЕС.
Лесинг е само една от стотиците леви академици и интелектуалци, които по време на Студената война осъществяват контакти с Британската комунистическа партия и по този начин привличат вниманието на МИ-5.
Наблюдението на писателката започва през 1944 г., когато британското колониално разузнаване подава сигнал за прокомунистически литературен клуб в Родезия, ръководен от Лесинг и нейният втори съпруг Готфрид Лесинг – еврейски бежанец.
Самата Дорис пристига във Великобритания през 1949 г., а година по-късно публикува своята първа книга „Тревата пее“. Тя си изгражда репутацията на силен критик на колониализма като за известността й допринасят и възгледите й върху неравноправието и откровеността. Тя е и най-възрастният носител на Нобелова награда, която получава през 2007 г., когато е на 88 години.
Свързани заглавия
Любимите книги на Дорис Лесинг
Дорис Лесинг завещала личната си колекция с книги на библиотека в Зимбабве
Известни писатели, които ни напуснаха през 2013 г.
Дорис Лесинг: Малките неща впечатляват малките умове
Книги от Дорис Лесинг тук, тук и тук