Начало / Свят / Оксфорд: Четенето води до успешна кариера

Оксфорд: Четенето води до успешна кариера

Компютърните геймъри имат по-малки шансове да продължат образованието си, показва изследване

Тийнейджърите, които често играят на компютърни игри, имат по-малко шансове да продължат образованието си в университет, докато четящите увеличават вероятността да продължат образованието си в по-горни степени. Това сочи изследване на Оксфордския университет, което обхваща 17 000 души.

Четенето е свързано и с успешната кариера, установява проучването. 16-годишните, които четат книга всеки месец, е много по-вероятно да направят добра професионална кариера и да достигнат управленски постове, когато станат на 33 години, в сравнение с тези, които въобще не четат.
39% е вероятността четящите момичета да заемат ръководна длъжност на Христова възраст, шансът им, ако не четат, пада на 25%. При момчетата шансът за успешна кариера на четящите е 58%. С 10 пункта намаляват възможностите за просперитет, ако в тийнейджърските години те не са чели.

Тези, които по-цял ден играят на компютърните игри, намаляват шансовете си да продължат образованието си в университетите – момчетата от 24 на 19%, а момичетата – от 20 на 14%. Анализаторите отбелязват, че въпреки намалените шансове на заклетите геймъри, те не трябва да се притесняват много за професионалното си бъдеще. Но за тези, които четат редовно и се занимават допълнително с културни дейности като музика, рисуване, посещаване на музеи, шансът да учат в университет е нараснал от 40 на 70% при момчетата и от 38 на 68% при момичетата.

Марк Тейлър от Нюфийлд Колидж (Оксфорд), който е ръководител на изследването, казва за „Гардиън”, че „четенето за удоволствие вече е нещо специално”. Той предлага да се увеличат извънкласните дейности в училищата, които да конкурират стоенето пред компютрите. Според Тейлър допълнителните занимания трябва да са общи, като свирене в оркестър, или да имат приложение в училището – като допълнителното четене, което помага да се развиват интересите на децата.
”Въпреки това трябва да знаем, че компютърните игри са се променили радикално през годините. Групата, която изследвахме, е родена през 1970 г. и тя играе от 1986 г., но сега компютърните игри са съвсем друго нещо”, коментира Тейлър.

Изводите от изследването в крайна сметка сочат, че четенето значително може да подобри интелекта на студентите, а работодателите се чувстват по-комфортно с хора, които имат значителен интелектуален багаж.

Прочетете още

dollar-gill-0V7_N62zZcU-unsplash

Книги се публикуват на все по-малко езици

Губим разнообразието на света 23 април е Световният им ден – посветен на тях и …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...