Излязоха два неиздавани романа на Петър Бобев, често определян като „българския Жул Верн“. Това са „Възмездието на Кали“ и „Диадемата на орангутана”. Те са събрани в един том и са част от поредицата „Златни детски книги“.
„По-малките читатели ще бъдат привлечени от екзотичните дестинации (Борнео, Индия), от прекрасните и много живи и убедителни описания на флората и фауната, от безбройните приключения на пълнокръвни и интересни герои. По-големите ще открият морални, екологични и философски въпроси и дилеми, чиято значимост сякаш нараства с времето. А мнозина ще се убедят, че фантазията на писателя, подобно на тази на Жул Верн, изпреварва времето, в което е написал тези романи – още през 1991 г. той говори за дисплеи, нанороботи, криотехнологии, психотронни индикатори, информационни банки на човечеството, хроночастици“, се казва в анотацията на издателство „Труд“.
Няколко поколения български деца и юноши са израснали с книгите на класика на българския приключенски жанр Петър Бобев. Той е автор на над 30 приключенски и научнофантастични романа, излезли между 50-те и 90-те години на ХХ в., които имат разнообразен обхват и в географско, и в историческо, и в научно отношение. Книгите му са динамични и увлекателни. Емблематичен за писателя е романът му „Жрицата на змията”, превърнал се в любим за много деца – настоящи родители, баби и дядовци. Романите му дискутират хипотези от различни научни области – история, антропология, палеология, извънземни цивилизации, общество и др. Типично за творчеството му е акцентирането върху етичните въпроси, които поставят научните открития. В историко-приключенския жанр създава творби като „Куцият дявол”, „Калиакра”, „Драгота – морски хайдутин”, „Вълчата царица”, „Горан – мечи побратим”, „Мечът на Атила”, „Позорът на Один”, „Тайната книга”, „Галатея”, „Гладиаторът“ и др. Автор е на научнофантастични книги като „Белият лоцман”, посветена на отношението между делфина и човека (по действителен случай, отразен в научнопопулярния печат), с която става популярен и в чужбина, „Тигрицата на океана” – с която се връща към темата на „Белият лоцман”, „Камбо” (1984) – за шимпанзе, което е усвоило езика на глухонемите.
Петър Бобев е родоначалник и класик на приключенския жанр в българската литература. Неговият герой най-често е пътешественик, попаднал в екзотична среда и въвлечен в приключение заради научните си занимания. Такива са романите му „Отмъщението на мъртвия инка”, „Опалите на Нефертити”, „Боа и диаманти”, „Драконът от Луалаба”, „Каменното яйце”, „Разум в бездната” и др. Героите му – добри и лоши, олицетворяват конфликта между научното, миролюбивото и алтруистичното мислене и поведение и закостенялото, агресивно, алчно и егоистичното. Сблъсъкът между тях става в екстремна екзотична среда – джунгла, пустиня, океанска бездна.
Фото: miroslav.eu
„Възмездието на Кали. Диадемата на орангутана/ Златни детски книги“ тук