Начало / Интервюта / Малала Юсафзаи: Книгите улавят несправедливостта и те карат да направиш нещо

Малала Юсафзаи: Книгите улавят несправедливостта и те карат да направиш нещо

Малала Юсафзаи е пакистанска активистка, родена през 1997 г. Тя стана популярна в края на 2012 г., когато талибани се опитаха да я убият като стреляха по училищния автобус, в която тя пътувала. Макар че е простреляна, Юсафзаи оцелява и в момента живее в Обединеното кралство. Причината талибаните да я нападнат е фактът, че тя, заедно със семейството си, организираше анонимно кампании за подобряване на образователната система в страната. Семейството обаче беше издадено. Историята си Малала описва в своята автобиография „Аз съм Малала“, която излезе по-рано тази година на български език. Представяме ви интервю на Малала Юсафзаи пред „Ню Йорк Таймс“.
–––––––

Какво четете в момента?

–    От известно време чета „За мишките и хората“ от Джон Стайнбек. Това е кратка книга, която е пълна с толкова много мъдрост. Пресъздава наистина автентично ситуацията в САЩ през 30-те години на миналия век. Бях възхитена да науча какъв е бил животът на жените тогава и как са оцелявали бедните пътуващи работници. Книгите улавят несправедливостта и те карат да направиш нещо по въпроса. Затова те имат такава сила.

Коя е последната наистина страхотна книга, която прочетохте?
–    „Алхимикът“ от Паулу Коелю. Харесва ми, защото дава надежда и вдъхновява. Разказва за момче, което тръгва да търси съкровище, но се учи от всеки, когото срещне. Накрая намира съкровището на много интересно място. Неговата съдба ни казва да вярваме в себе си и продължаваме да търсим своето съкровище.

Кои са любимите ви съвременни писатели?
–    Дебора Елис и Халед Хосейни. И двамата пишат за герои на крехка възраст, които имат тежка съдба, трябва да правят трудни избори и да намерят сила в себе си. Те описват точно регионите, разкъсвани от войни. Харесвам писатели, които ми показват светове, които не познавам, но любимите ми са тези, които ми представят герои и светове, които са реалистични и познати за мен. Или пък ме вдъхновяват. Открих книгите на Дебора Елис, когато мой учител ме окуражи да не чета само книгите от учебната програма, а да търся и четива, които ми харесват. Скоро след като заживях във Великобритания започнаха да ми липсват приятелите. Да чета за Афганистан ми помогна да се почувствам отново у дома. Това е силата на книгите – те ни отвеждат на места, които в противен случай са недостижими.

Кой е любимият ви писател изобщо?
–    Паулу Коелю.

Кои книги препоръчвате на младите хора, за да разберат те тежката участ на момичетата и жените в Пакистан?
–    „Mud City“ от поредицата „Parvana’s Journey“ на Дебора Елис. Елис прекрасно описва детството в разкъсваните от войни Афганистан и Пакистан. Тези истории са трогателни.

Коя книга препоръчвате на момичетата?
–    „The Breadwinner“ от Дебора Елис. Това е история за момиче, което се опитва да спаси семейството си. Важно е за момичетата да знаят как са третирани жените в някои общества. И макар с героинята Парвана да се отнасят по-зле, отколкото с момчетата и мъжете, тя никога не се чувства така. Тя вярва в себе си и се бори срещу глада, войната и страха. Тази книга показва колко смели жени има по света. Също „Ловецът на хвърчила“ от Халед Хосейни. Учи да не съдим хората според външните признаци, а също така ни показва лоялност и приятелство.

Коя книга ви помогна да се възстановите в болницата?
–    „Магьосникът от Оз“ от Лиман Франк Баум беше първата книга, която прочетох в болницата. Болеше ми глава и не можех да се фокусирам известно време. Тази книга е много хубава и ми я изпрати Гордън Браун. Той ми прати 25 и тази ми хареса най-много.

Коя е най-изненадващата книга, която притежавате?
–    „Кратка история на времето“ от Стивън Хокинг. Четох я по време, в което животът в Суат беше много тежък. Опитах се да се откъсна от тероризма и страха и да си мисля затова как е създадена вселената и дали пътуването във времето е възможно. Харесва ми научната сфера, защото съм любопитен човек. Винаги търся причина за всичко.

Коя книга ви разсмива?
–    „Малкият принц“.

Коя книга ви разплаква?
–    Никога не плача, когато чета книги.

Последната книга, която ви вбеси?
–    Моята! Редакцията беше много трудна. Искахме да направим всичко както трябва, а нямахме много време. Работните дни бяха много дълги, но накрая си струваше.

Какви спомени имате от детството си, които са свързани с книгите и четенето?
–    „Meena, Heroine of Afghanistan“ от Мелъди Ермачайлд Чавис. Разказва за момиче, което се бори за правата на жените и образованието в Афганистан. Също прочетох варианта за деца на автобиографията на Мартин Лутър Кинг-младши. Не четох много книги. Момичетата у нас често не ходят на училище и не се учат да четат. А тези, които го правят, обикновено четат само учебници. Повече се фокусираме на история, наука и математика, отколкото на литература. Хората не могат да си позволят книги. Дори училищата имат малко книги. Имам късмет с баща, който цени образованието и книгите. Прочетох 8-9 книги в Суат и ме смятаха за начетена. Тук, в Бирмингам, момичетата имат стотици. Един от най-великите моменти в моя живот беше, когато ме поканиха да открия библиотека. Никога не бях виждала толкова книги и всичките достъпни за обществеността. Ако децата в Пакистан имаха достъп до толкова книги?! Децата в Бирмингам са големи късметлии.

Коя книга препоръчвате на американския президент?
–    Много книги бих му препоръчала. Може би „Ловецът на хвърчила“, „Малкият принц“ и „Алхимикът“.

А на премиера на Пакистан?
–    „Meena, Heroine of Afghanistan“ и „Хиляда сияйни слънца“.

Коя е най-добрата книга, която сте чели изобщо?
–    „Алхимикът“.

А най-лошата?
–    Не искам да бъде неуважителна, затова няма да кажа, но скоро четох книга, която беше най-лошата, която съм чела.

Коя е последната книга, която не дочетохте?
–    Някой ми даде книга, която да ми помогне да подобря английския си. Прочетох няколко страници, отегчих се и я оставих. Нямаше съспенс. Една книга трябва да има съспенс и да те ангажира още от началото.

Коя е следваща книга, която планирате да прочетете?
–    „An Inspector Calls“ от Дж. Б. Пристли. Това е пиеса, която гледах и много ми хареса. Освен това е част от образователния списък.

Свързани заглавия
„Аз съм Малала“ от Малала Юсафзаи и Кристина Лам (анотация)

Акт на съпротива

„Аз съм Малала” излиза и на български

Малала Юсафзаи с приз от Националните награди на книги във Великобритания

Малала Юсафзаи с наградата „Сахаров”

Забраниха автобиографията на Малала Юсафзаи в пакистанските частни училища

Малала Юсафзаи: Заменете оръжията с писалки, танковете с книги, войниците с учители

Малала Юсафзаи с покана за прием от Елизабет II

Малала Юсафзаи  ще открие най-голямата обществена библиотека в Обединеното кралство

Простреляната от талибаните Малала Юсафзаи ще публикува мемоари

„Аз съм Малала“ тук

Прочетете още

171465_b

Топ 10 на „Ню Йорк Таймс” за най-продаваните книги в САЩ

Бестселър листата на „Ню Йорк Таймс” е една от най-авторитетните в света. Класацията беше обновена …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...