Начало / Автори / Оскар Уайлд: Всички сме в канавката, но някои от нас гледат към звездите

Оскар Уайлд: Всички сме в канавката, но някои от нас гледат към звездите

Оценките за него са били винаги крайни. Но малко са тези, които ще отрекат, че е гений. Умира в мизерия на 30 ноември 1900 г, забравен от всички. Днес стъклени прегради пазят гробът му в Париж от милионите му почитатели да не оставят отпечатъци от червило. Бил е съпруг, баща, и хомосексуалист. Автор е на знаменитите пиеси „Колко е важно да бъдеш сериозен” (1895), „Ветрилото на лейди Уиндърмиър” (1892), „Идеалният мъж (1895), „Жена без значение” (1893), на емблематичния роман „Портретът на Дориан Грей”, както и на множество афоризми и анекдоти. Не се поколебава да защити на висок глас българските жертви от Априлската епопея през 1876 г.
На днешния ден, 16 октомври, е роден ирландецът Оскар Уайлд. Неговата лична изповед  „De Profundis“ (1897) дава отговор на много от въпросите, които тогава и днес си задаваме за неговата уникалност.

Нека да се насладим отново на ненадмината игра с думите, със смисъла им, с парадоксалността на ума му.

–    Абсурдно е да има железни правила за това какво човек трябва да чете и какво не. Повече от половината от съвременната култура зависи от това, което човек не бива да чете.
–    В Англия не бих искал да се промени нищо друго, освен времето.
–    В днешно време младите хора си въобразяват, че парите са всичко, а когато остареят, вече го знаят със сигурност.
–    В добрите стари времена книгите са се пишели от писателите, а ги четели всички; сега книги пишат всички, но никой не чете
–    Винаги, когато човек прави някоя абсолютна глупост, се ръководи от най-благородни подбуди.
–    Всеки в края на краищата се оказва някой друг.
–    Всеки може да е съпричастен със страданията на приятел, но е необходима много фина душа, за да си съпричастен и с успехите му.
–    Всички велики идеи са опасни.
–    Всички мъже са чудовища. На жените не им остава нищо друго, освен да ги хранят по-добре.
–     Всички сме в канавката, но някои от нас гледат към звездите.
–     Въпросите никога не са нескромни. За разлика от отговорите.
–     Да се влюбиш в себе си е началото на една доживотна любов.
–     Да обичаш значи да надминеш себе си
–     Днес висшето общество изцяло се състои от красиви глупаци и остроумни психопати. Точно както подобава на едно общество.
–    Днес хората знаят цената на всичко, но не и стойността на каквото и да било.
–    Душата се ражда стара и постепенно се подмладява. Това е комичната страна на живота. Тялото се ражда младо и постепенно остарява. Това е трагичната страна на живота.
–    Единствената утеха за глупостите, които човек прави, е че винаги се хвали, след като ги е извършил.
–    Единственият начин да се отървеш от изкушението е да му се отдадеш.
–    Една идея, която не е опасна за никого, не заслужава да се нарича идея.
–    Естествеността е просто поза, и то най-дразнещата, която познавам.
–    Жената с минало няма бъдеще
–    Жените никога нямат какво да кажат, но го казват по очарователен начин.
–     Жените трябва да бъдат обичани, не разбирани.
–    Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно за него.
–     За да се запазят здравите отношения в семейството, бащата не трябва нито да се вижда, нито да се чува.
–    За критика, дадена книга е само повод да създаде свое собствено произведение, което въобще не е задължително да има нещо общо с обсъжданата книга.
–    Има нещо фатално в добрите решения – те винаги идват твърде късно.
–    Истината рядко е чиста и никога проста.
–    Книгите, наричани от хората безнравствени, са онези, които им представят собствения им позор.
–    Когато бедността се промъква през вратата, любовта с едно плясване на крилата изхвръква през прозореца.
–    Когато един мъж е обичал една жена, той е готов да стори всичко за нея. Освен да я обикне отново.
–     Когато някой е съгласен с мен, винаги имам впечатлението, че грeша!
–    Когато сме щастливи винаги сме добри, но не винаги когато сме добри сме щастливи.
–    Кой е беден, ако е обичан?
–    Който се бои от нападки срещу собствените си убеждения, сам се страхува от тях.
–     Любовта и лакомията оправдават всичко.
–    Мечтател е онзи, който намира пътя си само на лунна светлина. А наказанието му е, че съзира зората преди останалите хора.
–    На ергените трябва да се налагат тежки данъци. Не е справедливо някои хора да са по-щастливи от други.
–    На света съществуват само две трагедии, едната е да не получиш каквото си искал, другата е да го получиш.
–     Най-страшното нещо на света е скуката.
–     Не е страшно, че грешим. Страшното е, че повтаряме грешките си.
–     Никой не е достатъчно богат,за да откупи миналото си.
–     Приятелите си избирам по хубавата им външност, познатите си — заради доброто им име, а враговете си —заради техния ум. Човек трудно може да подбира съвсем точно враговете си. А сред моите врагове няма нито един глупак. Всички са достатъчно интелигентни и затова ме ценят.
–    Светът е сцена, но постановката е твърде слаба
–    Циникът е човек, който знае цената на всичко и стойността на нищо

Свързани заглавия

Колин Фърт ще играе Оскар Уайлд в биографичен филм за великия ирландец
Бутиково копие на „Колко е важно да бъдеш Ърнест” отива на търг
Надгробният паметник на Оскар Уайлд вече е предпазен от целувките на феновете
„Портретът на Дориан Грей” беше върнат в библиотека след 78 години
„Харвард” издаде нецензурираната версия на „Портретът на Дориан Грей”

Книги от Уайлд тук

Прочетете още

171465_b

Топ 10 на „Ню Йорк Таймс” за най-продаваните книги в САЩ

Бестселър листата на „Ню Йорк Таймс” е една от най-авторитетните в света. Класацията беше обновена …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...