Светлите празници са един след друг тези дни
Библия да има във всеки дом – казва се, че носи и благословия. Запазила е своето място и сред хилядите бестселъри и трилъри в книжарниците. Така например миналата година едно от изданията – средната по големина черна Библия, се нареди 199-то сред най-продаваните в „Хеликон“.
Преди светите братя Кирил и Методий на практика Библията е била непознат текст. Първите славянски книги пък са ръкописни и създавани в манастири. За важността им свидетелстват богато украсените със злато и скъпоценни камъни корици.
Ето любопитни факти, които доказват, че Библията наистина е необикновена:
- Съдържа около 3,5 млн. букви.
- Броят на думите пък е около 774 хил. – с малки разлики при отделните преводи.
- До днес Библията е най-издаваната книга в света.
- Според статистиките всяка секунда някъде се отпечатва една Библия.
- Тя е и най-превежданата – общо на 2036 езика и наречия.
- Чете се вече 2000 години, което я прави бестселър №1 на всички времена.
- Държи рекорд и по продължително съставяне – отделните ѝ книги се пишат цели 1600 години.
- Това е единствената книга на света, създадена от различни, които без да се познават, не си и противоречат.
- Сред авторите на Библията има царе (Соломон и Давид), пастир (Амос), лекар (Лука), рибари (Петър и Йоан), пророци (Моисей, Исаия, Даниил)… и така до 40.
- Библията е и най-коментираната книга. В Оксфордската библиотека например само коментарите за Първото апостолно послание на свети апостол Йоан Богослов са заели 20 кв. метра.
- Любопитен факт за Библията – Сталин продава на Великобритания Синайския кодекс, датиран на 4. век и смятан за най-старата Библия.
В Библията многократно се повтарят числата 7, 12 и 40; изразът „не бой се“ е изписан на 365 места, колкото са и дните в годината, а последната дума в нея е „амин“
Библията е оказала огромно влияние върху цивилизацията ни. Точно нейни сюжети стоят в основата на безброй шедьоври от литературата, музиката, изкуството, архитектурата… Написани са толкова много трудове по етика, теология, философия. Има и специална наука – Библеистика. Тя изучава различните ѝ аспекти и прави по-достъпна „книгата на книгите“ дори и днес, през 21. век.