Представлява истинска катедрала на книгите
Носи името на Джордж Пийбоди, който навремето финансира изграждането ѝ. Пийбоди е банкер и икономист, един от най-богатите хора в света през 19. век. Става известен обаче и с благотворителните каузи, които подкрепя. Много държи на образованието и затова инвестира големи средства именно в тази област.
Така отваря врати и Музикалната консерватория Пийбоди, която днес е под шапката на Университета Джон Хопкинс. Като част от консерваторията възниква и библиотеката, съществуваща всъщност точно от годината на нашето Освобождение – 1878-а.
Архитектурният проект е повече от смел – огромен атриум е сърцето на библиотеката. Детайлите предизвикват възхита – както например парапетите на всеки етаж. Подът е от мрамор. През деня пък шестте етажа на институцията се осветяват от естествена светлина. Ненапразно библиотеката се сдобива с прозвището „катедрала на книгите”.
Сбирката от книги става все по-ценна с времето. Значителна част от заглавията са от времето на създаването на библиотеката. Богати са отделите с четива на тема археология, наука, литература.
В наши дни библиотеката е изключително търсена като декор за нови филми. В нея се снимат и много предавания. Наследството на Пийбоди е пазено и обичано. Библиотеката е станала символ на Балтимор