Интересът към научнопопулярните и публицистични книги расте. Доказателствата откриваме на първо място в цифрите. Ето тези от настоящата година
Информацията се сдобива с все по-голяма стойност
С времето книгата се превърна в остров на достоверността – много повече вярваме на нея, отколкото на интернет например. Ритуалното самоубийство на печатните медии подсили още повече значението ѝ. Пък и книгата е свободна…
Всичко това обяснява защо изведнъж публицистиката се сдоби със статут, който ѝ липсваше преди. Изведнъж се превърна в любима за хората.
От нея читателят очаква факти
Търси се ясното, конкретно споделяне на реалията, в която живеем – нещо, което художествената литература предлага, закодирано със своите специфични шифри. Затова и нехудожествените по характер произведения изведнъж получиха по-голям шанс от страна на читателя.
Разгласата също играе роля
В наше време е много трудно да попаднеш в медиите, понеже си написал роман. Но ако предложиш разработка по дадена тема, те с удоволствие отварят вратите си пред теб. Оттам-нататък и пътят на книгата е по-лесен.
Нека обаче погледнем класацията
Факти се търсят както за значими и дори мистериозни събития като Руско-турската война или дупката в Царичина, така и за личностите, белязали живота ни. Три от първите десет са посветени на наши съвременници – всъщност биографии. Това са Стоичков, Бербатов и вечно любимият Стефан Данаилов.
На върха е книга, описваща епохата
„Тънкото изкуство да не ти пука“ е нахакано книжле, което ни учи на най-важното в нашето време – непукизъм. Книгата минава за мотивационна литература от типа „помогни си сам“, но с малко повече въображение може да я наречем бизнес наръчник или духовно преживяване. Зависи какво търсиш между редовете на Марк Менсън.
Тази тенденция роди навремето „Монахът, който продаде своето ферари“ – и тя удържа все още мястото си сред най-продаваните.
Добрият пример винаги печели
Нашият е с Иван Манчев – искрено описаната история, в която има по щипка от всичко, е като добре поднесено блюдо. Кулинарният специалист го прилага и в книгата си, създавайки нещо средно между автобиография и готварски наръчник… Ясно е, че такъв жанр не съществува, но пък се харесва!
Именно това е тенденцията – достоверното и полезното да са толкова добре омесени, че да раждат книги, от които да научим нещо. По правило позитивно – територия, която нехудожествената литература хареса за себе си.
Накрая един парадокс
„По моя начин“ на Димитър Бербатов излезе към края на фиксирания в продажбите период на нашата класация – между 1 януари и 7 декември т. г. И някак мистериозно застана на деветото място, цифрата, с която той играеше и по терените. Напълно в тон дори с хаштаг кампанията му в социалните мрежи, за която използва #d9book. Пръст на съдбата и на читателите едновременно
Но вижте най-добре сами подреждането!
Най-продаваното в раздел нехудожествена литература представи Краси Проданов