Първата мемориална плоча на руския писател и поет Йосиф Бродски беше открита в Обединеното кралство, съобщи „Russia Beyond the Headlines“. Церемонията се проведе на 25 август и хиляди почитатели на големия автор се събраха в Хампстед, Лондон, за да отбележат събитието. Плочата беше поставена на дома в английската столица, който Бродски е използвал, когато е посещавал страната в периода 1987-1995 г.
Валентина Полукина, приятелка на Бродски и президент на Руският фонд на поетите, коементира:
„Може би се чудите защо поставихме плочата точно на тази къща. Бродски е посещавал и много други домове в града. Има много места, свързани с Бродски в Лондон. Но този адрес в Хампстед има специално значение. През 1987 г., той е отседнал тук заедно с пианиста Алфред Брендел, когато разбира, че ще получи Нобелова награда за литература. Научава новината, докато обядва с романиста Джон Льо Каре в китайски ресторант. От 1987 г. той прекарва известно време тук всеки път, щом идва в Лондон. През 1991 г., когато идва, за да получи признанието доктор хонорис кауза на университета „Оксфорд“, отсяда в тази къща със съпругата си Мария Созани. Днес ние приветстваме тук тяхната дъщеря Анна Мария Александра.“
Бродски е роден през 1940 г. През 1963 г. е обвинен от съветските власти в тунеядство и е осъден на пет години заточение, след което прекарва 18 месеца в Архангелска област. През 1965 г. присъдата му е намалена след протести на изявени литературни деятели. На 4 юни 1972 г. Бродски е изгонен от страната и през 1977 г. става гражданин на САЩ. Помага му У. Х. Одън и други поддръжници от културните кръгове. Впоследствие преподава в университетите „Йейл“ и „Кеймбридж“. Получава Нобелова награда за литература за 1987 г. Бродски почива от инфаркт в Ню Йорк през 1996 г., но е погребан е във Венеция. На български са преведени книгите му „Самотни пътешествия“, „Изотникъде с любов“, „Отделяне от себе си. Интервюта“ и „За скръбта и разума“.
Свързани заглавия
Йосиф Бродски: Човек е това, което чете
Йосиф Бродски – “безделникът” на СССР
Книги от Бродски тук