Начало / Автори / Хосе Ортега-и-Гасет: Да бъдеш изненадан, да се чудиш, означава да започнеш да разбираш

Хосе Ортега-и-Гасет: Да бъдеш изненадан, да се чудиш, означава да започнеш да разбираш

Днес, 9 май, се навършват 130 години от рождението на големия испански философ Хосе Ортега-и-Гасет. Той е сред най-блестящите изследователи на същността и еволюцията на европейската идея, известен доскоро у нас предимно с фундаменталния си труд “Бунтът на масите”. Великолепният сборник от статии и лекции “Мисли за Европа”, писани през различни периоди от първата половина на ХХ-ти век, оформя едно напълно завършено и изключително съвременно, дори и днес, виждане за развитието и възможностите пред Стария континент.
Хосе Ортега-и-Гасет е роден в семейството на представители на либералната буржоазия. Семейството на майка му притежава и издава мадридския всекидневник „El Imparcial“. Баща му – дон Хосе Ортега-и-Муниля е журналист и редактор в същия вестник. Първите му уроци са в Мадрид, като негови учители са дон Мигел Мартинес и дон Хосе дел Рио Лабандера. Знанията, които получава в йезуитския колеж „Miraflores del Palo“, по-късно оказват сериозно влияние върху цялостното му творчество. Завършва през 1897 г. и започва да учи за кратко в Университета в Мадрид. През 1905 г. отива в Германия, за да продължи образованието си, и посещава университетите в Лайпциг, Берлин и Марбург. През 1914 г. пише първата си книга – „Размисли за Дон Кихот“. През 1916 г. е съосновател на всекидневника „El sol“ („Слънцето“). През 1934 г. публикува книгата „По повод на Галилей“ („En torno а Galileo“), а през 1935 г. – „Историята като система“. Умира през 1955 г.

Избрано от Хосе Ортега-и-Гасет:

„Законът, който обуславя големите промени в живописта, е смущаващо прост. Първо се рисуват неща; после – усещания; накрая – идеи.“

„Метафората вероятно е най-плодовитата метафора, позната на човека.“

„Да останеш в миналото означава да умреш.“

„Да бъдеш изненадан, да се чудиш, означава да започнеш да разбираш.“

„Кажи ми какво те интересува и аз ще ти кажа какъв си.“

„За човека, за когото малките неща не съществуват, великото не е велико.“

„Усилието е наистина усилие, когато започне да причинява болка.“

„Омразата е чувство, което води до изчезване на ценностите.“

„Законът е роден от отчаянието от човешката природа.“

„Живеенето е постоянен процес на решаване какво ще правим.“

„Да живееш е да се чувстваш изгубен.“

„Младостта не изисква причини, само предтекст.“

„Интелектуалецът е пиян по рождение.“

„Както окото избира между колебанията на ефира, така душата на всеки отделен човек избира между истините; същото е с душата на всеки народ и на всяка епоха.“

„Интелектуалецът е името на едно призвание. Талантът е името на една дарба.“

„Истинската любов е само опит да се разменят две самоти.“

„Мъжете могат да се разделят на три типа: такива, които се мислят за Дон Жуановци; та­кива, които смятат, че са били; и други, които вярват, че са могли да бъдат, но не са поискали. Последните са тези, които – с благородно намерение – са готови да атакуват Дон Жуан, а може би и да го анатемосат.“

„Човек е интелектуалец за себе си, въпреки себе си, против себе си, неизбежно.“

„Досадникът е човек, който ни лишава от самотата ни, без да ни предостави компания.“

„Европа наистина представлява едно пространство, но пространство, пропито с цивилизация и тази цивилизация, нашата, европейската, ни е превърнала нас, европейците, в нещо проблематично.“

„Законът, който обуславя големите промени в живописта, е смущаващо прост. Първо се рисуват неща; после – усещания; накрая – идеи.“

„Изкуството няма право на съществуване, ако се ограничава само да възпроизвежда действителността, дублирайки я безсмислено. Неговата мисия е да създаде един въображаем хоризонт.“

„Всеки национализъм е улица без изход.“

„Според мен благородството е синоним на живот, изтъкан от усилия, от стремеж винаги да се извиси над самия себе си, да прекрачи границите на това, което вече е, и да се издигне до нещо, което си поставя като цел и задължение. По този начин благородният живот се противопоставя на обикновения или инертния, който е статично затворен в себе си, обречен на вечна неподвижност, докато някаква външна сила не го застави да излезе от рамките си. Затова този начин на човешко съществуване наричаме „маса“ – не толкова защото е тълпообразен, колкото защото е инертен.“

„Безспорно е, че открай време едно от най-обременителните неща в живота е контактът, сблъсъкът с глупостта на ближния.“

Книги от Хосе Ортега-и-Гасет тук

Прочетете още

9B7BCB19-3F58-43AE-9A98-6CCA7B4306F8_w1200_r1

От просяк до класик: спиращи дъха факти за О.Хенри

Разсмива ни и сега, макар че животът му е бил нелек Уилям Сидни Портър, както …