Златина ПЕТКОВА
Съзнавам, че да говориш за книга, избрала си да мълчи, е като да се мъчиш да пренесеш ледена топка в Сахара, за да преведеш снега на езика на бедуините. Усещаш как смисълът бавно се стапя в ръцете ти и изтича между пръстите, без да можеш нищо да обясниш. И все пак, се чувстваш длъжен да опиташ. Длъжен, защото в този свят на креслива бъбривост, на шумни премиери , патетични похвали и дълго кънтящи аплодисменти, тишината също има право на своето ехо.
Тънката сива стихосбирка, озаглавена „Книга на мълчанието“, е едно от мълчаливите събития, минали на пръсти покрай нас в края на 2014г. Няколко десетилетия след честния кръст, който Борис Христов поставя върху обещанието си да не слугува повече в храма на поезията, мълчанието му сякаш само взема думата. Изборът на предлога „на“, вместо „за“ не е случаен, а съвсем преднамерен. Това е книга, чийто автор не е самотният човек от село Лещен, а тишината. Тишината, която настойчиво задава въпроси.
„Въпросът е защо говорещият за смирение не изповядва сдържаност в говоренето и не намира думите, с които да ни каже как да постигнем многословие в мълчанието.“
И пак тишината е, която рисува в ума ни картини. Изпълва ни с ужас, когато внезапно „слита“ отнякъде. Издърпва ни с приливите си навътре в морето на мъдростта, а после ни изхвърля, по библейски, с отливите на брега на страданието.
Мисля си ,че стихосбирката на Борис Христов е паузата мълчание, която всеки от нас заслужава да получи.
„Книга на мълчанието“ тук