Индийският автор Перумал Муруган ще спре да пише заради протести на местни националисти срещу неговите книги, съобщи „Гардиън“. Той обяви, че повече няма да бъде писател, а ще продължи да работи само като учител. Муруган ще настоява 7 от публикуваните му романи да не се разпространяват повече.
Индиецът е взел това решение след 18-дневна кампания срещу неговата книга „One Part Woman“, излязла в неговата родина през 2010 г. и преведена на английски през 2013 г. Действието в нея се развива преди повече от век и описва щастлива, но бездетна двойка. Съпругата решава да забременее от непознат в религиозен ритуал. Изданието проследява напрежението между нея и съпруга й. Според местни националисти „One Part Woman“ поругава традициите и честта на жените. Муруган беше принуден да поиска охрана от полицията за своето семейство.
Това не е първият случай, в който свободата на словото е заплашена в Индия. През миналата година от рафтовете в книжарниците беше свалена нехудожествената книга за индуизма на американската изследователка Уенди Донигър. Националистки групировки спряха от прожектиране и филм по „Хамлет“ от Уилям Шекспир, като твърдяха, че е „непатриотичен.“
Романът на Салман Рушди, „Сатанински строфи“, все още не се продава в страната, макар да излиза още през 1988 г. Авторът пък не е в безопасност на територията на държавата, макар да е с индийски корени. През 2011 г. публикуването на биографията на Соня Ганди, „The Red Sari“, дело на Хавиер Моро, беше спряно заради твърдение на автора, че Ганди е имала хомосексуална връзка. Изданието се разпространява на испанския книжен пазар.
Перумал Муруган сподели в интервю, че има идеи за поне още 10 романа, но няма да ги реализира. Неговият издател, Канан Сундарам, заяви, че макар да не е задължен от закона, ще уважи желанието на автора и ще свали от книжарниците неговите книги.