Начало / Критика / Какво носят книгите на душата (4 психологически функции на литературата)

Какво носят книгите на душата (4 психологически функции на литературата)

Представяме ви 4-те психологически функции на литературата според философът и писател Алан де Ботън и неговия екип от „The School of Life“. Дружеството се занимава с различни услуги, засягащи качеството на живот, удовлетвореността от работата и разбирането на съвременния свят. 

 

1. Книгите пестят време. На пръв поглед изглежда, че книгите изискват много време, но всъщност те са най-съвършения инструмент за пестене на този толкова ценен ресурс. Това е така, защото литературата ни дава достъп до емоции и събития, които, за да изпитаме директно, ще са ни необходими години, десетилетия, дори хилядолетия. Литературата е машина, която може да ни накара да изпитаме повече емоции, отколкото е физически възможно в реалността.

2. Книгите ни правят по-добри. Литературата упражнява магията да ни представя дадени събития през гледната точка на друг. Кара ни да преосмислим последиците от нашите действия върху другите – нещо, което често пропускаме да направим. Дава ни пример за добри, щедри и съпричастни хора. Литературата твърдо стои срещу системата, чийто основни ценности са властта и парите. Писателите издигат идеи и чувства, които са забравяни в силно нашия комерсиален и циничен свят.


3. Книгите са лек срещу самотата.
Ние сме по-странни, отколкото признаваме. Понякога не можем да обясним какво се случва в умовете ни. Но в книгите намираме описания на това, което сме всъщност. Четем за неща, за които трудно се води обикновен разговор. В най-добрите книги сякаш писателят ни познава по-добре, отколкото ние самите се познаваме. Авторите намират думите да опишат това, което изпитваме. Те отварят нашите сърца и умове и ни дават карти към собствената ни същност, като ни позволяват да вървим по пътя си в живота без толкова параноя и безпокойство.

4. Книгите ни подготвят за случаите на провал. В целия ни живот един от най-силните страхове, който изпитваме, е този от провал. Страхуваме се да не се превърнем в, както масовите медии го дефинират, „лузъри“. Всеки ден научаваме за ситуации, в които някой се е провалил. Провалът е основен мотив в литературата. Много велики книги, поеми, пиеси, са за хора, които са забъркали някоя каша. Великите книги не осъждат по този повърхностен и безкомпромисен начин, по който го правят медиите.

Литературата заслужава своя престиж заради едно нещо преди всичко друго – тя е инструмент, с помощта на който живеем и умираме с повече мъдрост, доброта и здрав разум.

Прочетете още

171465_b

Топ 10 на „Ню Йорк Таймс” за най-продаваните книги в САЩ

Бестселър листата на „Ню Йорк Таймс” е една от най-авторитетните в света. Класацията беше обновена …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...