Начало / Любопитно / 25 филма за запалени читатели

25 филма за запалени читатели

Не е тайна за никого, че книгите са вдъхновение за „Холивуд“ и много шедьоври са базирани на литературни произведения. Сайтът stuff.tv събра 25 от най-добрите филми, в които книга е в основата на сюжета. В подборката отсъстват някои фундаментални произведения като „Имате поща“, „Крадецът на книги“ и един от хитовете на Робин Уилямс – „Общество на мъртвите поети“.

 

Ето и изборът на stuff.tv:

„Часовете“ (2002 г., реж. Стивън Далдри, в ролите: Мерил Стрийп, Никол Кидман, Джулиан Муур, Ед Харис и др.)

Адаптацията на романа на Майкъл Кънингам, разкриващ историята на три поколения жени, свързани от една книга – класиката „Мисис Далуей“ на Вирджиния Улф. В едната сюжетна линия е разкрит животът на самата Улф във времето, в което пише прочутата си книга през 50-те години на миналия век, а в другите две изследва влиянието на книгата върху жените.

Един от най-коментираните филми на 2002, „Часовете“ получава голям брой номинации и награди. Филмът печели „Златен глобус“ за 2003 г. за най-добра драма и получава девет номинации за „Оскар“. Чрез него Никол Кидман се утвърждава като една от най-способните драматични актриси Кидман спечели и „Златен глобус“ и „Оскар“ за най-добра актриса.

–––––––––––––––––––––

„Момчета чудо“ (2000г., реж. Къртис Хенсън, в ролите: Майкъл Дъглас, Тоби Макгуайър, Робърт Дауни – Джуниър)

Майкъл Дъглас играе ролята на Грейди Трип – писател, който се опитва да напише втория си роман. Междувременно е принуден да води курсове по творческо писане в университета. „Момчета чудо“ е демонстрация на хуманността в литературата, а същевременно това утвърждава ролята на учителя в обществото. Лентата получава три номинации за „Оскар“, а Майкъл Дъглас получава „Златен глобус“ за представянето си в нея.

–––––––––––––––––––––

„The Diving Bell and the Butterfly“ (2007 г., реж.: Жулиан Шнабел, в ролите Матьо Амалрик)

Сюжетът на филма, базиран на мемоарите на френския журналист Жан-Доминик Боби, разкрива мъките на един автор, който получава мозъчен удар и е парализиран почти 100%. Все пак той успява да комуникира с останалия свят, пишейки книга.

Прочувствената история носи няколко награди на лентата, включително „Златен глобус“ и „Сезар“, както и четири номинации за „Оскар“.

–––––––––––––––––––––

„Да откриеш Форестър“ (2000 г., реж. Гюс Ван Сант, в ролите: Шон Конъри, Анна Пакуин, Бъста Раймс и др.)

Фантастична история за необичайното приятелство между ексцентричен писател и нахакан чернокож тийнейджър. Уилям Форестър е странен отшелник, написал преди 40 години класически роман, отличен с „Пулицър“. Джамал Уолъс е талантлив 16-годишен баскетболист, чиято тайна страст е писането. Една случайна среща разбива уединението на Форестър и възпламенява отново мечтите му, а Джамал се среща с ментор, който ще го промени завинаги. По време на уникалната им връзка тийнейджърът открива света отвъд дома в Южен Бронкс, а възрастният господин напуска доброволната си изолация.

–––––––––––––––––––––

„Голият обяд“ (1991 г., реж. Дейвид Кроненбърг, в ролите: Питър Уелър, Джуди Дейвис, Йън Холм и Рой Шнайдър)

Класиката на Уилям Бъроуз от 1959 г. е претворена за екран от майстора на хоръра Дейвид Кроненберг. Сюжетът представлява странна, сюрреалистична история, вдъхновена от живота и творчеството на писателя Уилям Бъроуз. Бил Лий (псевдоним, под който Бъроуз пише) е унищожител на насекоми, който борави с различни химични съставки и пестициди. Когато разбира, че съпругата му използва някои от разтворите като мощен наркотик, самият Бил решава да опита. След като случайно убива жена си, Бил окончателно попада в света на халюцинациите причинени от синтетичната дрога, където гигантски буболечки и говорещи пишещи машини диктуват живота му…

–––––––––––––––––––––

„Капоти“ (2005 г., реж. Бенет Милър, с участието на Клифтън Колинс – мл., Филип Сиймур Хофман и др.)

Макар да е биографичен филм за живота на Труман Капоти, лентата всъщност акцентира на връзката между писателя и колежката му Харпър Лий, автор на „Да убиеш присмехулник“, както и на терзанията на Капоти около написването на шедьовъра му „Хладнокръвно“.

–––––––––––––––––––––

„Джули & Джулия“ (2009 г., реж. Нора Ефрон, в ролите Мерил Стрийп, Ейми адамс, Стенли Тучи и др.)

Както и в едноименната книга на Джули Пауъл, сюжетът на филма разкрива историята на легендарната готвачка Джулия Чайлд и влиянието на нейната книга „Да овладееш изкуството на френската кухня“ върху живота на 30-годишна нюйоркчанка, решила за година да сготви всички рецепти на славната готвачка. Част от филма пък се базира на биографичната книга на Джулия Чайлд – „Моят живот във Франция“.

–––––––––––––––––––––

„Името на розата“ (1986 г., реж. Жан-Жак Ано, в ролите: Шон Конъри, Крисчън Слейтър и др.)

Филмовата адаптация на прочутия роман на Умберто Еко разкрива защо да не четете Аристотел:

–         Наистина е тежко занимание;

–         Може да умрете, особено ако сте монах от XIV век.

–––––––––––––––––––––

„Да разнищим Хари“ (1997 г., реж. Уди Алън, в ролите: Уди Алън, Кърсти Али, Били Кристъл и др.)

Филмът представлява философска комедия написана и режисирана от Уди Алън, като в центъра му е философията за Деконструкцията, представена в книгите на Жак Дерида. Филмът разказва историята на успелия писател Хари Блок, игран от Алън. Вдъхновението за героите си, Блок заимства от действителни хора от реалния живот, както и събитията, които се случват. Всичко това води до проблеми с комуникацията с всички негови познати и близки. Лентата анализира взаимоотношенията между отделните индивиди и причините за тяхното пораждане и прекъсване. Използвайки умело прескачането от реалност в проза и обратно, произведението повдига актуални за съвремието въпроси.

–––––––––––––––––––––

„Приказка без край“  (1984 г., реж. Волфганг Петерсен, в ролите: Ноа Хатауей, Барет Оливър, Тами Стронач)

Сюжетът на лентата по едноименната книга на Михаел Енде, разкрива пътешествието на Бастиян Букс в една книга и търсене на път за спасение на страната Фантазия…

–––––––––––––––––––––

„Не може да бъде“ (2006 г., реж. Марк Форстър, в ролите: Ема Томпсън, Дъстин Хофман, Уил Фарел, Маго Джиленхол, )

Харолд Крик (в ролята Уил Фарел), данъчен инспектор, живее нормален живот. Докато една сутрин, той чува женски глас, който описва всички негови действия. За Харолд това е лош сън. Но ситуацията бързо се превръща в истински кошмар, когато жената обявява неговата смърт. Харолд се паникьосва. По късно той разбира, че мистериозната жена е романистка, която пише роман, в който главния герой е… Харолд. Писателката не знае за негово съществуване. За да оцелее, той трябва да промени съдбата си, тази която авторката му е отредила.

–––––––––––––––––––––

„Адаптация“ (2002 г. реж. Спайк Джоунс, в ролите: Никълъс Кейдж, Мерил Стрийп, Тилда Суинтън, Маги Джиленхол и др.)

Филмът носи поредната номинация за „Оскар“ на Мерил Стрийп, която явно е най-библиографската холивудска звезда. Номиниран за наградата на филмовата академия е и Никълъс Кейдж, но със статуетка си тръгва само Крис Купър (за поддържаща мъжка роля).

Сюжетът на лентата разкрива защо филмите никога не са по-добри от книгите, по които са правени. Чарли Кауфман (в ролята Никълъс Кейдж) е преследван от несигурност и липса на вдъхновение, както в професионалния, така и в личния си живот. Когато му възлагат да адаптира за киносценарий реално съществуващата книга “Крадецът на орхидеи” за Джон Ларош – фанатичен поклонник на тропическото цвете (в ролята Крис Купър), написана от Сюзън Орлеан (в ролята Мерил Стрийп), авторът изпада в тотален блок. Братът-близнак на Чарли, Доналд Кауфман (в ролята пак Никълъс Кейдж), само влошава нещата, когато се нанася при брат си и му съобщава, че й той ще стане сценарист. И докато Чарли продължава да се бори с творческата си криза, Доналд като на шега се превръща в един от най-желаните млади сценаристи.

–––––––––––––––––––––

„Тетрадката“ (2004 г., реж. Ник Касаветес, в ролите: Райън Гослинг, Рейчъл МакАдамс  и др.)

В основата на този филм, направен по едноименния роман на Никълъс Спаркс, е не книга, а тетрадка. В един старчески дом един влюбен мъж чете на сенилната си съпруга историята на техния живот, описани като на книга в една тетрадка…

–––––––––––––––––––––

„Пътят към Невърленд“ (2004 г., реж. Марк Форстър, в ролите: Джони Деп, Кейт Уинслет, Джуло Кристи, Дъстин Хофман и др.)

Биографичен филм, който разказва историята на създателя на пиеси Джеймс Матю Бари, изигран брилянтно от Джони Деп, и неговите взаимоотношения с едно семейство, което го вдъхновява да създаде „Питър Пан“. Адаптацията е по пиесата на Алън Ний „Мъжът, който беше Питър Пан“.

–––––––––––––––––––––

„Educating Rita“ (1983 г., реж. Луис Гилбърт, в ролите: Майкъл Кейн, Джули Уолтърс и др.)

Какво може да свърже един алкохолизиран преподавател с едно неграмотно момиче? Книгите, разбира се. Още един филм, който вдъхва щастие и смисъл в училището.

–––––––––––––––––––––

„Принцесата булка“ (1987г., реж Роб Рейнър, в ролите: Кари Елвис, Робин Райт и др.)

Романтична комедия, който по-късно се превръща в класика, базирана на романа на Уилям Голдман със същото име от 1973 година. Един дядо сяда да чете приказка преди лягане на своя болен внук. История, която е разказвана от баща на син, от дядо на внук през поколенията. Докато той разказва на детето, действието оживява. Историята е класически разказ за любов и приключения…

–––––––––––––––––––––

„Злите мъртви“ (1981 г., реж: Сам Рейми, в ролите: Брус Кембъл, Тереза Тили и др.)

Класически филм на ужасите, разказващ за група студенти, натъкнали се на аудиовариант на „Книгата на мъртвите“. Книгата оживява и злите духове се пробуждат…

–––––––––––––––––––––

„Сияние“ (1980 г., реж. Стенли Кубрик, в ролите: Джак Никълсън, Шели Дювал и др.)

Кубрик превъплащава на голям екран едноименния хит на Стивън Кинг. Джак Торънс (Джак Никълсън) е писател, който се съгласява да стане домоуправител на изолиран, огромен хотел в Скалистите планини, независимо от информацията за жестоко убийство, извършено там преди години. Заедно със съпругата си Уенди Шели Дювал и малкия им син Дани (Дани Лойд), Джак се нанася да живее в пустото място. Скоро Джак започва да страда от „синдрома на хижаря“ като му се появяват видения които го карат да убие семейството си.

–––––––––––––––––––––

„451 градуса по Фаренхайт“ (1966 г., реж. Франсоа Трюфо, в ролите: Джули Кристи, Джон Рей и др.)

Базиран на антиутопичния едноименен роман на Рей Бредбъри. Филмът описва тоталитарно общество, което насърчава масовата култура и потребителското мислене, а книгите са забранени и подлежат на изгаряне. Малката опозиционна група се е заела да спаси духовното богатство, като всеки член научава наизуст някоя книга, за да я направи достъпна за следващите поколения.

–––––––––––––––––––––

„Призрак“  (2010 г., реж. Роман Полански, в ролите: Юън Макгрегър, Пиърс Броснан и др.)

В основата на сюжета е романът на Робърт Харис, разказващ за писател, който е нает да редактира мемоарите на бивш британски премиер и в процеса на работа научава секретни военни тайни, които могат да костват живота му.

–––––––––––––––––––––

„Хари Потър и Нечистокръвният принц“ (2009 г., реж. Дейвид Йейтс, в ролите: Даниел Радклиф, Ема Уотсън, Рупърт Гринт и др.)

В един час по отвари Хари намира учебник, на който има надпис, че е собственост на Нечистокръвния принц. Романтика и хормони се крият в рамките на стените на замъка през цялата година, Драко Малфой се бори да извърши акт, нареден му от Волдемор. Междувременно Дъмбълдор и Хари тайно работят заедно, за да открият начин как да унищожат Тъмния лорд веднъж и завинаги.

–––––––––––––––––––––

„The Pagemaster“ (1994 г. реж. Джо Джонстън, в ролите (озвучаване): Макъли Кълкин, Кристофър Лойд, Упи Голдбърг и др.)

Едно уплашено момче среща ексцентричен библиотекар и тръгва на приключение по страниците на любими книги. Среща се с Фантазия, Страх, Доктор Джекил, Мистър Хайд, Джон Силвър, Гъливер и лилипутите и преживява фантастични приключения…

–––––––––––––––––––––

„Нотинг Хил“ (1999 г. реж. Роджър Мичъл, в ролите: Хю Грант, Джулия Робъртс и др.)

Светът на Уилям Такър, собственик на книжарница, се преобръща наопаки, след като най-известната актриса Ана Скот влиза в книжарницата му. Няколко минути по-късно Уилям блъска Ана на улицата и я залива с портокалов сок. Предлага ѝ да я заведе в дома си, за да се преоблече и започва романтичната връзка между обикновения човек и жената, за която всички мечтаят.

–––––––––––––––––––––

„Мизъри“ (1990 г., реж. Роб Рейнър, в ролите: Лорън Бакал, Джеймс Каан, Кати Бейтс и др.)

Още един филм, базиран на роман на Стивън Кинг. Той разказва за писателя Пол Шелдън, който не помни бурята изхвърлила колата му извън пътя. Не помни и кой го е спасил. Всичко, което знае е, че се е събудил в дома на Ани Уилкс – ужасно мила жена и голям почитател на книгите му. Но всичко се променя, когато тя вижда последния му ръкопис, в който един от любимите й герои бива убит…

Ани решава да държи Пол за затворник в къщата си завинаги, а той минава през ада, докато се опитва да оцелее.

–––––––––––––––––––––

„84 Charing Cross Road“ (1987 г., реж. Дейвид Джоунс, в ролите: Ан Банкрофт, Антъни Хопкинс и др.)

Една рядка книга е в основата на зараждането на презокеанско приятелство. Страст, описана в десетки писма, възпрепятствана от войната…

 

Прочетете още

171465_b

Топ 10 на „Ню Йорк Таймс” за най-продаваните книги в САЩ

Бестселър листата на „Ню Йорк Таймс” е една от най-авторитетните в света. Класацията беше обновена …