Начало / Автори / Роджър Зелазни: Няма такова нещо като цивилизация. Думата е измислена само за да означава изкуството да живееш в града

Роджър Зелазни: Няма такова нещо като цивилизация. Думата е измислена само за да означава изкуството да живееш в града

Днес, 13 май, се навършват 77 години от рождението на Роджър Зелазни – един от най-големите майстори на фентъзито  Американският писател от полски произход, станал особено популярен с поредицата си „Хрониките на Амбър“, е печелил многократно най-големите награди за фантастика – „Небюла“ – три пъти и „Хюго“ — шест пъти, включително за романите си „Lord of Light“ (1968) и „…And Call Me Conrad“ (1966) (по-късно публикуван като „This Immortal“).
Зелазни има изключителен талант в измислянето и изобразяването на светове с правдоподобни магически системи, сили и свръхестествени същества. Впечатляващите описания на детайли от приложната магия в измислените от него светове го отличават от останалите автори в областта. Научната фантастика на Зелазни е силно повлияна от митология и поезия, включително френската, британската и американската класика от късния ХІХ век и ранния ХХ век. Романите и късите разкази на Зелазни обичайно включват образи от класическата митология, вписани в модерния свят.
Роджър Зелазни умира на 14 юни 1995 г.

Ето и някои избрани цитати от творчеството на Зелазни, събрани от Goodreads:

„Обичам библиотеките. Стените от думи около мен, красиви и мъдри, ме карат да се чувствам удобно и сигурно. Винаги ми е по-добре, когато мога да видя, че нещо задържа сенките.“ – „Деветте принца на Амбър“

„Знам също, че смъртта е единственият бог, който идва, когато го повикаш.“ – „Мраз и огън“

„Не ме събуждай до края на света…освен ако не е с някакъв много готин специален ефект.“ – „Принц на хаоса“

„Думите нямат значение. Но човек забравя реалността и запомня думите.“ – „Господарят на светлината“

„Няма такова нещо като цивилизация. Думата е измислена само за да означава изкуството да живееш в града“ – „The Great Book of Amber“

“Внезапно, по време на писането се ражда ситуация, в която виждаш алтернатива на това, което правиш, една луда и дива хазартна ситуация, което може да се справи с проблема, но може да те накара да изглеждаш и тъп и смешен…или брилиантен – и ти няма как да знаеш кое ще се случи. Е, можеш да играеш на сигурно, разбира се, и да продължиш по предначертания от тебе самия план. Или пък можеш да повярваш на своя личен демон, който ти е предоставил тази луда идея. – „Повярвай на демона си.“

„Ако перифразираме Едип, Хамлет, Лир и всички тези останали момчета: „Иска ми се да бях знаел какво ще стане предварително“. – „Знакът на еднорога“

„Когато казах, че искам да умра в съня си, всъщност исках да кажа, че искам да бъда стъпкан от слон, докато правя любов.“ – „ The Great Book of Amber“

„- Ти работиш ли за правителството. За което и да е?
– Плащам данъци, което означава, че работя за правителството на непълен работен ден. Да!“ – „Името ми е Легион“

„Вселената не е измислила справедливостта. Това е направил човека. За съжаление обаче, човек трябва да живее във вселената.“ – „The Dream Master“

Книги от Роджър Зелазни тук

Прочетете още

81yBQThn6GL._UF1000,1000_QL80_

Топ 10 на „Ню Йорк Таймс” (11 ноември – 17 ноември)

ХУДОЖЕСТВЕНА ЛИТЕРАТУРА   ––––––––––– 1. „Grey Wolf“ от Луиз Пени (нова в класацията) 2. „In Too …