Начало / Критика / 8 героини, които заслужават собствен роман

8 героини, които заслужават собствен роман

Книгите дават възможност на читателя да погледне света през очите на някой друг – главния герой. Често обаче в литературата фокусът е върху един герой и читателят няма възможност да види перспективата на останалите. Често именно женските персонажи са пренебрегвани. Сайтът huffingtonpost.com ни представя 8 литературни образа, които заслужават книги, посветени точно на тях.

Сани  в „Спасителят в ръжта” от Дж. Д. Селинджър. Този роман е признат заради автентичния портрет на тийнейджъра Холдън Колфийлд. Но един от силните моменти в него е сблъсъкът на Холдън с проститутката Сани. Тя е различна от стереотипа – възпитана е. Сани кара читателя да се замисли доколко са основателни постоянните оплаквания на Холдън.

Мери Лу в „По пътя” от Джак Керуак. Авантюристичната Мери Лу в тази библия на бийткултурата е често засенчвана от мъжките образи. За щастие години по-късно излиза биографията на Луан Андерсън „One and Only”. Андерсън именно е прототипът на героинята.

Лолита в „Лолита” от Владимир Набоков. Разказвачът на историята е Хумберт Хумберт, който представя себе си като жертва на 12-годишното момиче, в което е влюбен по особен начин. За съжаление, читателят не вижда Лолита от друга гледна точка, освен през фантазиите на Хумберт Хумберт.

Брет в „Слънце изгрява” от Ърнест Хемингуей. Лейди Брет Ашли е най-мистериозният персонаж в тази класика на Хемингуей. Макар ролята й на магнит за мъжете да е ключова за книгата, то читателят така и не разбира истинската същност на жената Брет Ашли.

Пенелопа в „Одисея” от Омир. Пенелопа чака Одисей в продължение на 10 години, докато той се върне от едно от най-епичните пътешествия в литературата. Все пак, отстрани изглежда невъзможно тя да е прекарала десетилетие в стаята си, чакайки да се върне съпругът й. Би било любопитно да се научи нейната история през това време.

Гертруда в „Хамлет” от Уилям Шекспир. Гертруда е многопластов образ. Във вечната пиеса на Шекспир, тя заема както страната на порочния крал, така и тази на терзаещия се и гневен свой син Хамлет. Авторът така и не разкрива от коя страна на барикадата стои и какви са нейните мотиви.

Мис Хавишам в „Големите надежди” от Чарлс Дикенс. Тя търси отмъщение за лошия си късмет, като учи доведената си дъщеря Естела как да разбива сърца. Героинята е важна част от романа на Дикенс. Нейната едновременно жестока, но и нежна същност заслужава собствен роман.

Мери в „Американски пасторал” от Филип Рот. Книгата проследява историята на Симор Левов, по прякор Шведа. Той обаче не дава достатъчно подробности за неговата енигматична и тъжна дъщеря, която се превръща от ангел в политически терорист.

Прочетете още

Banner-site_Edital-projeto-de-leitura-RCML-3

Рио се готви за световна столица на книгата

Титлата ще наследи от европейския Страсбург Рио де Жанейро ще получи официално престижното звание на …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...