Ако дадена книга е много дълга, това действа демотивиращо на доста читатели, които се колебаят дали изобщо да я започнат. Сайтът huffingtonpost.com ни представя 10 книги, които макар да са много обемни, си заслужават. Ето ги и тях:
„Ана Каренина“ от Лев Толстой. Един от стълбовете на руската литература. Трагична история за любовта, но и критика и анализ на руското общество и аристокрация.
„Мидълмарч“ от Джордж Елиът. Тази книга се чете трудно, но си заслужава усилието. Дори безкомпромисен критик като писателя Мартин Еймис я определя за най-силната творба в английската литература.
„1Q84“ от Харуки Мураками. Мураками е майстор на създаването на алтернативни и шокиращи светове. Главната героиня в романа изследва една друга реалност, различна от нейната. Историята е многопластова.
„Престъпление и наказание“ от Фьодор Достоевски. Една книга за моралните и материални терзания на разорения студент Разколников. Когато излиза за първи път, произведението е публикувано на части.
„Тес от рода Д`Ърбървил“ от Томас Харди. Тази книга е важна не само заради факта, че Харди изследва сексуалните норми на онова време. Тя също така поставя темата за контраста между селскостопанския живот и индустриализацията на света.
„2666“ от Роберто Боланьо. История за трагедия, престъпления, насилие, безразличие и корупция. Но не се подлъгвайте от мрачните теми. Книгата е запленяваща и няма да искате да я оставите.
„Безкрайна шега“ от Дейвид Фостър Уолас. Една от най-признатите книги в съвременната американска литература.
„По следите на изгубеното време“ от Марсел Пруст. Отново произведение, излязло на няколко части. Пруст използва т. нар. метод поток на съзнанието, а тази книга е една от най-значимите в модернизма в литературата.
„Златната тетрадка“ от Дорис Лесинг. Лесинг изследва психологическия и социален разпад. Тази книга е сред любимите на президента на САЩ Барак Обама и една от най-добрите творби на 20 век.
„The Goldfinch“ от Дона Тарт. Една история за едно дете и неговото израстване. Най-близката съвременна история до незабравимите книги на Чарлс Дикенс.