Начало / Критика / Следенето нарушава личното пространство, както и свободата на мисълта и изразяване

Следенето нарушава личното пространство, както и свободата на мисълта и изразяване

Повече от 500 писатели от цял свят изпратиха петиция с писмо до ООН, в което призовават организацията да създаде международен закон, който да защитава правата на гражданите в епохата на интернет. Предлагаме ви пълен текст на призива публикуван от dir.bg:

„През последните месеци излезе наяве в какви чудовищни размери всички ние сме следени. С няколко клика на мишката държави могат да шпионират нашите мобилни телефони, нашите имейли, нашите профили в социалните мрежи и посещаваните от нас интернет страници. Те имат достъп до нашите политически убеждения и действия и могат да предвидят, заедно с комерсиалните интернет доставчици, не само нашите консуматорски нагласи, а цялото ни поведение.

Една от носещите колони на демокрацията е неприкосновеността на индивида. Достойнството на човека е извън границите на тялото. Всички хора имат правото да останат свободни и необезпокоявани в мислите си и личното си пространство, в писмата и разговорите си.

Това екзистенциално човешко право е погазено, защото държави и концерни масово злоупотребяват с технологичния напредък за целите на шпионажа.

Човек, който е под наблюдение, никога не е свободен и общество под постоянно наблюдение вече не е демокрация. Затова трябва нашите демократични основни права във виртуалния свят да са застъпени така както в реалния.

Следенето нарушава личното пространство, както и свободата на мисълта и изразяване.
Масовото следене третира всеки гражданин като заподозрян. То разрушава исторически постижения, презумпцията за невинност.
Следенето осветлява отделните хора, докато държавите и концерните действат на тъмно. Според нас с тази власт системно се злоупотребява.
Следенето е кражба. Защото тези данни не са обществена собственост: Те принадлежат на нас. Когато се използват, за да се предвижда нашето поведение, ни е откраднато още нещо: свободната воля, която е задължителна за свободата в демокрацията.

Ние искаме всеки гражданин да има правото да решава в каква степен личните му данни да бъдат събирани, съхранявани и обработвани и от кого. Да има правото да знае къде и за какви цели се събират данните му и да може да ги трие, в случай, че са събирани и съхранявани нелегално.

Призоваваме всички държави и концерни да уважават тези права.

Призоваваме всички граждани да защитават тези права.

Призоваваме Обединените нации да признаят централното значение на гражданските права в дигиталната епоха и да приемат Международна конвенция за дигиталните права.

Призоваваме всички правителства да признаят и да спазват тази конвенция”.

Свързани заглавия
Писатели призоваха ООН за закон срещу електронното следене
Георги Господинов и Капка Касабова са българите, подписали петицията срещу подслушването

Прочетете още

Dec

Декември идва с аромат на Коледа и хубава книга

Четем и се усмихваме Празникът обикновено може да ни изправи на нокти – заради многото …