Начало / Интервюта / Васил Георгиев: Пиша, защото ми е интересно да създавам истории и образи

Васил Георгиев: Пиша, защото ми е интересно да създавам истории и образи

Васил Георгиев е носител на наградата „Хеликон” за 2011 г. Той печели приза за третата си книга – сборника с разкази„Деград“.  Тази година излезе първият му роман – „Апарат”, който получи номинация за наградата „Хеликон”.
–––––––––––––

Представете се с 5 изречения.
–     Баща. Наивен, гневен песимист. Юрист, който обича работата си. Пиша, защото ми е интересно да създавам истории и образи. Пиша лаконично, заради което и петте изречения се оказаха твърде много.

Какво означава за Вас номинацията Ви за наградата „Хеликон”?
–    Номинациите за наградата „Хеликон” са едно от достоверните събития, показващи актуалното съдържание на литературния живот в България. „Хеликон” е единствената литературна награда за проза, която гарантира на писателя правото му да бъде прочетен. Това е така, защото журито на практика прочита всички български книги, продавани в книжарница „Хеликон”, които, с малки изключения, са почти всички издадени такива. Затова номинацията за наградата дава шанс на всеки един качествен текст да бъде посочен на читателите. Затова за мен самата номинация е успех, който е важен, колкото и спечелването на наградата, защото дава възможност да се говори за книгата ми.

Как оценявате конкуренцията, в която се състезавате? Чели ли сте някоя от книгите на другите номинирани?
–    От номинираните книги прочетох „Шлеп в пустинята” на Людмил Тодоров. Познавам като писатели Алек Попов, Деян Енев и Красимир Дамянов, без да съм чел последните им книги. Съдейки от критиката и от книжните и читателски блогове обаче, тази година като че е от скромните в българската литература.

Как бихте характеризирали литературното поколение, към което принадлежите?
–     Не съм убеден, че имам обща характеристика с повечето си връстници в писането. Има талантливи писатели, които обаче трудно формулират важно съдържание на книгите си.  Има няколко групи писатели – например търсещи мистерии или търсещи страдащата си душа – които, въпреки таланта и способностите си, са се отклонили от възможността да създадат качествена литература. В България това не е за сметка на милиони тиражи, което прави подобно жертване на литературата евтина продажба на самия себе си.

На кои писатели, наши и чужди, сте благодарен и за какво?
–    Благодарен съм на двама автори, които нямат нищо общо помежду си, но ми сочат някакъв ориентир за това за какво си заслужава да се пише и за какво – не, това са Борхес и Сарамаго. Борхес, защото ми казва, че може да се пише за всичко, за голямото и за безкрайното. Сарамаго поради обратната причина – защото може да разкрие конфликта в някакво съвсем дребно явление. Благодарен съм на Георги Господинов, защото ми помогна да издам първата си книга, сборникът с разкази „Будистки плаж”, който също беше номиниран за наградата „Хеликон”.

Познавате ли профила на читателите си?
–    Имам най-интелигентните читатели. Включително и тези, които не харесват как пиша. Така ми се струва, съдейки от сдържания, уместен и аргументиран начин, по който обосновават своите аргументи, критиките, които ми отправят, позициите, които изразяват в живота. Повечето съвременни български писатели могат да си мечтаят за такива читатели.

Свързани заглавия

Петър Волгин: Да пишеш и да говориш по темата за еврейството е риск

Алек Попов: Книгите умеят да чакат, за разлика от хората

Людмил Тодоров: Пиша книги само в краен случай

Чавдар Ценов: Броят на хубавите книги расте застрашително

Калин Донков, председател на журито на наградата „Хеликон”: Професионализмът на българското перо е пораснал

„Апарат“ тук

Прочетете още

61Dy-yiCJKL._UF1000,1000_QL80_

Топ 10 на „Ню Йорк Таймс” (23 декември – 29 декември)

ХУДОЖЕСТВЕНА ЛИТЕРАТУРА   ––––––––––– 1. „James“ от Пърсивал Евърет (8 седмици в класацията) 2. „Wind And …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...