Начало / Критика / Защо литературните агенти отказват на писателите?

Защо литературните агенти отказват на писателите?

Знаете ли, че 96% от писателите, които търсят литературни агенти, биват отхвърляни? В обратен ред може да се каже, че едва 4% от авторите си намират агент. Хедър Хъмъл, писател и фотожурналист, обяснява защо се получава така в текст, публикуван в huffingtonpost.com.

1. Не са спазени изискванията за заявка. Всеки литературен агент си има свои изисквания, когато му изпращате заявка. Съветът ми е, преди да изпратите заявка, влезте в сайта на самия агент или организацията, в която работи, и следвайте изискванията стриктно.

2. Объркване на жанровете. Не всички мъже предпочитат блондинки и не всички жени предпочитат високи и тъмнокоси мъже. Това може да се отнесе и до литературните агенти. Да изпратите заявка за романтичен роман на агент, който приема само нехудожествени творби е чиста загуба на време. Използвайте търсачки като „Writer’s Market” и AgentQuery.com, за да изберете точния човек за вашето творчество.

3. Лошо написано писмо със заявка. Много малко от заявките, които получават агентите, са добре написани. Те трябва да отговарят на няколко условия. В първия параграф опитайте да представите главния герой и книгата така, че агентът да се влюби в тях. Но без самохвалство. Вторият е кратко резюме. Не включвайте всеки детайл. В третия параграф представете себе си – какво сте постигнали досега и какво желаете да постигнете в бъдеще. Накрая обяснете защо сте се обърнали към точно този агент, защо смятате, че той е подходящ за вас.

4. Нехудожествената проза е различна от художествената проза. Повечето нехудожествени произведения са написани от писатели в сянка. Защото хората не знаят, че когато се изпраща заявка за нехудожествена творба, се изпращат 3 глави и ревю на темата, на която се пише, а не целия ръкопис. След като се подпише договор за публикуване се довършва книгата. Ревюто включва обзор на темата, подобни вече публикувани заглавия, маркетингова стратегия. Дълго е поне 10 страници. За да кандидатствате за агент в сферата на нехудожествената проза, трябва да можете да го напишете добре. Алтернативата е да наемете професионалист, който да го изготви вместо вас.

5. Правописни и граматически грешки. Това е бизнес, който е базиран на написаната дума. Белезите за неграмотност отблъскват хората. Наемете професионален редактор, който да прегледа заявката ви. Друг съвет, който мога да дам, е да си я прочетете на глас. Не е за вярване колко грешки се откриват, когато нещо се чете на глас.

И бъдете търпеливи. Знам, че сте чели за големи имена, които в началото са били отхвърляни, но те са успели не само заради качествата си, но и заради упоритостта и търпението си.

Прочетете още

pet

Пет любими книги празнуват столетие

Романи, които откриваме или препрочитаме и днес Родени са през 1925-а – и точно това …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...