Писателите са изправени пред различни препятствия, когато трябва да изготвят дадено произведение. Особено това важи за тези, които правят първите си стъпки в тази сфера. За сайта terribleminds.com Андреа Филипс (39), авторка на нехудожествената творба „Creator’s Guide to Transmedia Storytelling” и романа „The Daring Adventures of Captain Lucy Smokeheart”, обособява страховете в 4 категории. Ето ги и тях:
1. Страх от липса на талант. Един от най-разпространените страхове – мислите си, че идеята ви е прекалено амбициозна или се страхувате от последствията, след като напишете книгата. Естествено, да бъдеш писател означава да поемеш риск. Но да бъдеш артист, включва умението да осъзнаеш риска и да продължиш напред. В крайна сметка най-разпространеният начин за това да станем по-добри в нещо е да го правим повече – в случая – да пишем повече и повече думи.
2. Страх от реакциите. Смятате, че добрите реакции са от учтивост, а лошите са 100% верни. Всъщност истината е някъде по средата. Този страх се появява най-вече в ранната фаза, когато пишете, но още нямате нито една книга на името си. Понякога се среща и след публикация. Първо, не трябва да търсите одобрението само на най-близките и второ, не можете да се харесате на всички. Просто приемете, че някой ще мразят труда ви при всички случаи. Ако наистина сте толкова зле има само един начин, за да се подобрите – трябва да пишете повече и повече думи.
3. Страх относно публикуване. Притеснявате се, че няма да можете да си изкарвате прехраната с писане. Пък и не разбирате от промотиране и маркетинг. Смятате, че сте обречени. Много хора, захванали се с писане, се страхуват от тези неща още преди да са направили първата стъпка. Не е лошо първо да се вложи усилие, да се завърши ръкопис, да се опитаме да намерим някой, който да публикува въпросния ръкопис. Истината е, че едва ли вашата книга ще е моментален бестселър № 1. Но пък, дори да не успеете, поне ще сте опитали. За да имате шанс за успех, трябва да пишете повече и повече думи.
4. Страх от това да бъдете оценяван/оценявана. Опитите да задоволите вкуса на всички са почти винаги неуспешни. Това само вреди на писането. Не забравяйте, че най-добрият начин да се покажете в най-добра светлина, е да бъдете откровени, да напишете нещо, което е наистина близо до сърцето ви. Рисковано е да допускате хората до нещо толкова лично, но пък целият живот е изпълнен с рискове. Погледнете страха в очите, не отстъпвайте и пишете повече и повече думи.
Свързани заглавия
Как се справят известните автори с писателския блокаж?
Джона Лерър се опитва да обясни творческите проблясъци и признава, че мистериите остават
Съвети за писане от майсторите
Кристофър Паолини: Лошо написаната проза може да излъже окото, но никога ухото