Огромна част от хората лъжат, че са чели класически романи, съобщи британският „Телеграф”. Такива са резултатите от ново проучване, проведено върху 2 000 англичани. Оказва се, че 60% от хората в един момент са лъгали относно това, че са чели роман класика. Това е един от най-разпространените методи, които човек използва, за да изглежда по-интелигентен.
42% от изследваните споделят, че разчитат на кино и телевизионни адаптации, както и резюмета онлайн, за да демонстрират познание за въпросните книги. Някои дори са признали, че нарочно поставят дадени четива на видно място в къщата си, без изобщо да са ги отваряли. Сред другите начини, които британците използват, за да се направят на по-интелигентни, са поправяне на граматичните грешки на другите, включване на популярни цитати от известни личности в разговора и демонстрации на владеене на чужд език.
Ето топ 10 на книгите, за които най-често се лъже, че са четени. Срещу всяка творба е посочен процента от хората, които са си признали, че лъгали относно прочитането й.
1. „1984” от Джордж Оруел – 26%
2. „Война и мир” от Лев Толстой – 19%
3. „Големите надежди” от Чарлс Дикенс – 18%
4. „Спасителят в ръжта” от Дж. Д. Селинджър – 15%
5. „На гости в Индия” от Е. М. Форстър – 12%
6. „Властелинът на пръстените” от Дж. Р. Р. Толкин – 11%
7. „Да убиеш присмехулник” от Харпър Лий – 10%
8. „Престъпление и наказание” от Фьодор Достоевски – 8%
9. „Гордост и предразсъдъци” от Джейн Остин – 8%
10. „Джейн Еър” от Шарлот Бронте – 5%