Писма на Дж. Д. Селинджър от преди 70 години се появиха в публичното пространство за първи път, съобщи „Гардиън”. Става въпрос за кореспонденция на младия по онова време писател с жена от Торонто, на име Марджъри Шърд. Шърд, която сега е на 95 години, и нейното семейство, продадоха писмата, за да могат да си помогнат икономически.
9-те писма са купени от библиотеката и музей „Morgan Library & Museum” и впоследствие показани на „Ню Йорк Таймс”. Те са от периода 1941-1942 г. Тогава Селинджър е на 22 години и е написал няколко разказа. Шърд е прочела част от неговото творчество и му е писала за съвет, защото и тя е искала да тръгне по неговите стъпки. Авторът е подписвал писмата си до нея с най-различни псевдоними като „Физдли”, „Уормзли-Басет”, „Фло и Бенджи”.
През 1941 г. голямото литературно списание „New Yorker” приема разказа на Селинджър „Slight Rebellion Off Madison”. Произведението е трябвало всеки момент да излезе. Той го описва на Шърд като „първата история за Холдън”. Впоследствие публикацията се забавя заради Втората световна война, която е в разгара си. „Само Бог и Харолд Рос (главния редактор на „New Yorker”) знаят какво правят тези пакостници с моя ръкопис”, пише Селинджър през 1942 г. Разказът излиза чак през 1946 г., а по-късно се появява и леко променен като глава от класиката „Спасителят в ръжта”.
Джеръм Дейвид Селинджър (1919-2010) е познат на българския читател от „Спасителят в ръжта” (1951 г.), „Девет разказа” (1953 г.), „Франи и Зуи” (1961 г.) и „По-горе билото, майстори! Сиймор: Запознаване” (1963 г.).
Свързани заглавия
10 житейски урока от класически романи
Биография и филм за Селинджър излизат тази година
88 книги, които формираха Америка
10 масово надценени книги
Ново доказателство за неизвестни ръкописи на Селинджър открито в писмо
Писма до приятел разкриват истинския Селинджър
Край на забраната!
Книгите на Селинджър тук