Пет български университета са внедрили системи за изграждане на електронни библиотеки в рамките на проект, финансиран от Европейския съюз по Оперативна програма „Регионално развитие“, съобщи pcworld.bg.
Според българския офис на компанията Xerox, която е основен съучастник в реализацията, това е най-мащабният проект за дигитализиране на книги от хартиен носител не само в страната, но и на Балканите.
Основните цели на проекта са били да се постигне по-ефективно управление на книжния фонд, да се улесни достъпа на студенти и преподаватели до академична литература и да се намалят значително директните разходи на библиотеките. Решенията са внедрени в столичните Химикотехнологичен и металургичен университет, Университет по библиотекознание и информационни технологии, Университет по архитектура, строителство и геодезияи във във варненските Икономически университет и Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“. Библиотеките в тези университети разполагат с общ фонд „Книги“ от над 680 000 заглавия и фонд „Периодика“ – с повече от 230 000 заглавия. Това са редки книги, документи, скици, специализирана литература, множество списания, експертни научни обзори, научни изследвания и проекти, учебни помагала, свързани с преподавателската дейност и др. С годините тази безценна книжнина се увеличава прогресивно и пред библиотеките стои предизвикателството тя да бъде съхранявана, организирана и читателите да получат лесен достъп до нея.