Начало / Автори / Жената, която излезе от сянката

Жената, която излезе от сянката

Едва ли има софиянец, който да не е минал покрай църквата „Св. Седмочисленици”, но малцина знаят, че до основите на източния й зид (апсидата), от страната на „Шишман”, се намира един семеен гроб. Там са погребани Екатерина и Петко Каравелови, оставили дълбока диря в българската политическа и културна история.

На днешния ден, 21 октомври, е родена  Екатерина Великова Пенева – учредител на Българския женски съюз, председателка на Българската секция към Международната женска лига за мир и свобода, една от създателките на Комитета за защита на евреите. Тя дръзва да счупи ориенталските нрави, за да утвърди жената не само като майка и съпруга, но и като равноправен партньор.

През 1926 г. от трибуната на международния конгрес в Дъблин тя заявява: „Нашият идеал не е мирът, който сключват правителствата, без да познават действителните тежнения на народите, а мирът на истинската демокрация“.

Екатерина Каравелова  е част от и литературната история на България. Не само заради факта, че е майка на Яворовата Лора. Била е учителка, писала е политически фейлетони и литературна критика. На страниците на в. „Търновска конституция“ излизат нейните подлистници под различни псевдоними.
Владее руски, френски и немски. Превеждала е Толстой, Достоевски, Юго, Мопасан, Флобер, Дикенс и др. През 1889 г. Петко Каравелов под псевдонима Камен Чернев основава „Библиотека Св. Климент“. Две трети от преводите там са на Екатерина Каравелова. За памфлетите на Пол Луи Курие тя пише и обстойна историко-литературна характеристика. Към „Егмонд“ на Гьоте дава критически анализ на драмата. Писала е и за сп. „Вик за свободни хора“, в. „Родина“, в. „Дъга“, в. „Женски глас“, в. „Женски свят“, сп. „Библиотека Св. Климент“ и др.

За фейлетона й „Нов Меемиш-а-а“ Пенчо Славейков казва: „Само два от безбройните български фейлетони, писани преди Алековите, ще живеят още задълго в нашата памет: „Политическа зима“ на Христо Ботев и „Нов Меемиш-а-а“.

При честването на нейната 50-годишна обществена дейност в театър „Роял” в присъствието на цар Борис ІІІ, министър-председателят Андрей Ляпчев, министри, митрополит Стефан, Владимир Вазов – кмет на София, уважавани за времето си личности и представители на над 80 организации и дружества Александър Малинов казва за нея: „Народите никога не оценяват своите хора, но виновни народи няма. Има виновни управници. И те трябва да изпълняват дълга си“.

Екатерина Каравелова е родом от Русчук, в семейство на преселници от Арбанаси. Голяма роля за нейното бъдеще изиграва леля ѝ по бащина линия Кирияки Минкова, съпруга на известния русенски търговец Тодор Минков. Тя се ползвала с авторитет сред русчушкото общество, финансирала е благотворителното дружество „Добродетел“ и е имала голямо влияние сред жените. Нейна е идеята да заведе 10-годишната Катя да учи в Русия.

През 1870 г. Екатерина Пенева напуска Русчук и след кратък престой в Южнославянския пансион в Николаев и в Левашевския пансион в Киев Тодор Минков я настанява в Москва, в дома на запасния генерал Всеволод Николаевич Лермонтов, чиято съпруга Елисавета Андреевна, родова аристократка от Петербург, е член на Славянското общество. Записват Катя в ІV Московска женска гимназия, която след осем години завършва със златен медал. Една от дъщерите на Лермонтови учи химия в Берлин и е приятелка на София Ковалевска, която учи математика. Бъдещата първа в света жена-професор (1884 г. в Стокхолмския университет) неведнъж гостува в московския дом на семейството и общува с Катя.

На 3 август 1878 г. Катя напуска Москва и се отправя към България. На 12 август пристига в Русе, ненавършила 17 години. В края на септември младата учителка преустройва стая в дома си и взема няколко деца от различни възрасти да ги учи, разпределяйки ги в три класа – подготвителен, първи и втори клас. Преподава им всички предмети, както и руски, френски и немски.

През втората учебна година, 1879/1880, Екатерина Пенева е назначена за главна учителка на девическите класове, помещаващи се в Мъжката гимназия.
През есента на 1878 г. Любен Каравелов се установява в Русе с печатницата си и живее в града до смъртта си. Брат му Петко Каравелов навестява Екатерина и двамата разговарят с часове. Те се познават още от Москва, където той е бил студент. На 4 октомври 1879 г. те си разменят годежни пръстени, а венчавката е определена за 13 януари 1880 г. След женитбата Екатерина Каравелова става съпричастна на идеалите и делото на съпруга си. Имат три деца – първата дъщеря, Радка, умира ненавършила 3-годишна възраст; втората, Виола, угасва с помрачено съзнание след безследното изчезване на съпруга ѝ – журналистът и общественик Йосиф Хербст; третата, Лора, загива от куршум, последвана от съпруга си, поета Пейо Яворов.

Въпреки всичко сякаш неизтощима, Екатерина Каравелов е в центъра на политическия живот в България. След първата национална катастрофа, когато България е в изолация, заминава за Русия, където използва личните си връзки с управляващите среди за възстановяване на добрите отношения между двете страни. След втората национална катастрофа тя се заема да облекчи участта на хилядите български заложници. Участва най-активно и в създаването на Комитет за защита на евреите в Германия, заедно с писателя Антон Страшимиров, проф. Асен Златаров, проф. Петко Стайнов и др. Тогавашните вестници „Мир“ и „Слово“ публикуват статии срещу изградения комитет, като пишат, че не е работа на България, още повече на отделни граждани, да се бъркат в делата на велика Германия. На 3 юли 1933 г. е осуетено събрание, на което лектори са Екатерина Каравелова и Антон Страшимиров.

Каравелова умира на 1 април 1947 г. на 87 години.

Прочетете още

171465_b

Топ 10 на „Ню Йорк Таймс” за най-продаваните книги в САЩ

Бестселър листата на „Ню Йорк Таймс” е една от най-авторитетните в света. Класацията беше обновена …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...