До 2015 г. “Гугъл” иска да сканира 15 млн. книги и да ги качи в интернет със свободен достъп, съобщи “Ди пресе”.
Проектът „Google Books“ започна през 2004 г. Фабриката за сканиране беше оборудвана в Калифорния. Там всеки ден се сканират стотици хиляди страници. През 2015 г. те ще са 4,5 милиарда.
В момента “Гугъл” копира в дигитален формат цялото книжно наследство на университетските библиотеки в Харвард и Станфорд, както и на обществената библиотека в Ню Йорк. Това е чудесен подарък за библиотеките, които получават произведенията си безплатно дигитализирани. Според Робърт Дарнтън, ръководител на библиотеката в Харвард, това е безпрезцедентна демократизация на световното знание. “Това е именно идеалът на Просвещението, който най-накрая може да бъде осъществен”, казва той.
Издателите обаче не са на това мнение. Те се съпротивляват, тъй като смятат, че “Гугъл” посяга на произведения с авторски права. В петък интернет гигантът след седем години най-накрая постигна споразумение с The McGraw-Hill, Pearson, Penguin Group, John Wiley & Sons и Simon & Schuster. Според него те ще могат да посочват кои книги могат да се дигитализират. При съвместна работа издателствата ще получават дигитално копие и ще имат право да предлагат книгите си в електронния магазин Google Play Store. Според споразумение от 2008 г. всеки автор ще получава 60 долара за сканирана книга.
Критиките срещу гиганта обаче не спират – най-вече заради информационния му монопол, с който може винаги да злоупотреби. Например може да реши да не сканира политически неудобни книги.
Като работодател компанията е наела 32 хил. души. Според листата на “Форбс” за най-мощните предприемачи “Гугъл” е на пето място в света.
Свързани заглавия
„Гугъл” и американските издатели се разбраха, но проблемите за авторите остават
Съдебната битка на издателя La Martinière с “Гугъл“ приключи със споразумение
„Гугъл” не позволява на бивш служител да публикува книга
Три френски издателства съдят „Гугъл”
Американски съдия отряза „Гугъл”