Начало / Любопитно / „Изчезването на Макси” – криминален роман за българския преход

„Изчезването на Макси” – криминален роман за българския преход

Книгата е почти документален разказ за малкия човек, оцеляващ през 90-те

 

Средата на 90-те. Съсипан от мизерия редактор бива уреден на работа в издателство, ръководено от бивш полковник и настоящ силен на деня “демократ”. Там, сред купищата “творби” на графомани, попада на прекрасен текст. Името е плътно задраскано, но той го разчита и се оказва, че авторът е обявено за изчезнало момче – Макси.

Редакторът тръгва да разплита мистериозната история, в която се оказват въвлечени всички типажи на българския преход, които доминират живота ни до днес – мутри, пребиващи безпощадно, търговци на долнокачествени стоки, безпарична интелигенция, села със затихващи функции, псевдодемократи, кариеристи, всякакви нагаждачи. Главният герой Жоро – типичният малък човек – минава в труден слалом сред тези изпитания, за да разкрие сам и без помощ отникъде едно криминално престъпление. Финалът е колкото отворен, толкова и категоричен – Макси е убит и това не впечатлява никого.

Авторката Рени Нешкова – известен журналист от вестниците “Демокрация” и “Седем”, превежда читателя през тази история от годините на “първоначално натрупване на капитали” с преобладаваща лекота. След буксуващото в подробности начало следва интригуваща завръзка и кулминация. Развръзката е напълно реалистична – престъплението е разкрито, но виновните няма да бъдат наказани, няма и надежда за нещо подобно.

“Изчезването на Макси” е ценна и за това, че е сред малкото книги, даващи не само битов прочит на 90-те години на ХХ век в България. Епоха, която ще се запомни с убиването на надеждата за демокрация, пазарна икономика и промяна в мисленето на българското общество. Образът на малкия човек е автентичен и е носещата конструкция, която крепи повествованието. Опитът на жена да “влезе в обувките” на мъж заслужава адмирации въпреки възможността за още малко шлифовка.

 

Прочетете още

dollar-gill-0V7_N62zZcU-unsplash

Книги се публикуват на все по-малко езици

Губим разнообразието на света 23 април е Световният им ден – посветен на тях и …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...