Начало / Читатели / Книги със силата на терапия

Книги със силата на терапия

По страниците им намираме любов и утеха

494460674_983781953911134_82450472990270593_n

Четенето дава една необикновена възможност – да се отделим от всичко и всички, просто да се скрием; и разгръщайки книга, да сложим ред в мислите си. Много често книгата, която сме избрали, се превръща в огледало на моментното ни състояние. Има ситуации, когато именно в нашето четиво откриваме спасителен ход. Благодарение на него правим равносметка и дишаме дълбоко.

Има заглавия, които насочват мислите ни в конкретна посока и помагат да разкрием голяма част от себе си и своите проблеми. Ето няколко примера…

227938_b

„Клара и слънцето“

Романът на Казуо Ишигуро привлича с дълбочината и спокойствието, което лъха от страниците му. Макар че описва едно на практика дистопично общество, авторът създава атмосфера на любов, вяра и копнеж за приемане, при това изказани от едно изкуствено създадено същество. Затова и в нас остава именно усещането за надежда, за вяра – красиво чувство, което да погълне болката и разочарованието, ако именно те преобладават в момента в сърцата ни.

218012_b

„Където пеят раците“

Необикновен пример на човешка самота рисува в книгата си Дилия Оуенс. Изпълнената с особена атмосфера история на малката Кая, която израства сама в мочурищата, ни говори за огромната нужда от близост, която изпитва всеки от нас. Но в същото време подсказва колко са важни моментите на самота, защото тогава израстваме истински. При това в ролята на особен балансьор – както е в книгата на Дилия Оенс, се появява природата. Тя винаги може да ни утеши…

227779_b

„Правек и други времена“

Олга Токарчук създава история, която се развива бавно, с хилядолетия. Книгата е изпълнена с една особена магия, като действието през цялото време ни пренася буквално между световете, между съня и спомена. Онова, което е на картата, се оказва в човешкото сърце. А „Правек и други времена“ сякаш разказва мит за цялото ни съществуване.

234503_b

„Мимолетно прелестни сме на земята“

Оушън Вуонг е избрал особена форма – книгата му представлява писмото на един син до неговата майка, която обаче не може да чете… А редовете са особена смесица от поезия, тъга и болка, копнеж. Цялата творба всъщност описва стремежа ни да открием мястото си в живота. Светът често е недружелюбен, а сърцето побира необикновено много болка, напомня Вуонг.

Книгите имат качеството да ни помагат. Най-малкото, те се превръщат в прекрасна утеха. Могат да са начинът да се успокоим и да си припомним, че не сме сами – и някой друг е минал по пътя ни. Когато видим чуждия пример, сами се изпълваме със сили. Затова четенето ни избавя от тежки мисли или умора. Понякога – и от първата страница.

Книги за терапия подбра Краси Проданов

Прочетете още

6

Книги за лято на забавен каданс

Четат се леко, а по тях има и филм Затваряме книгата и поглеждаме към екрана …