По-лесно е, отколкото предполагаме, казва тя
„Хляб с квас“ се появи с финес в книжарниците – и веднага донесе уханието на нещо вкусно. Може да е заради идващата пролет, но и читателите веднага забелязаха книгата на Жанина Митанкина. Сега всъщност освен читатели вече ще са и пекари. Защото Жанина стъпка по стъпка ни води точно към хубавия, уханен хляб, пък и още толкова много изкусителни лакомства.
Самата тя пропагандира от години отглеждането на квас и печенето на хляб в социалните мрежи. Всяко нейно представяне започва с думите: „Майка на шест деца…“ Признава, че грижата за тях я е накарала да експериментира и да се научи да си говори на „ти“ с кваса. Сега вече е виртуоз и е превърнала печенето в изкуство. Доказателствата са по страниците на „Хляб с квас“.
Книгата е прекрасен албум – ще ви донесе много, стига да намерите време и да последвате Жанина в кухнята, както правим сега ние
– Помните ли първия си квас? Що за хляб се роди от него?
– Първият си квас със сигурност не го помня, защото не се получи веднага. Целият процес изисква малко повече упоритост в началото, но веднъж усети ли се процесът, става лесно като детска игра.
– А как се получи с книгата, заприлича ли си създаването ѝ с начина, по който се ражда квасът?
– Книгата е следствие от присъствието ми в социалните мрежи и любопитството на хората. Иска ми се да помогна на всеки да отгледа квас и да се радва на домашен хляб, но това изисква много време и реших да синтезирам всичките си знания на едно място.
– Обикновено хората си казват, че това е сложно и не е за тях… Мислите ли, че „Хляб с квас“ премахва тази бариера?
– Всяко нещо изглежда сложно в началото и единственият начин да стане лесно е да го правиш. Опитът преодолява всички бариери. Приготвянето на хляб с квас е много по-лесно отколкото хората си представят, защото това е рецепта само с три съставки – брашно, вода и сол. Колко по-лесно би могло да бъде?
– Имаше истински бум в създаването на квас и печенето на хляб по време на пандемията, остана ли нещо до днес от онази енергия?
– Остана, защото хората, които започнаха да пекат домашен хляб, не биха се отказали от това удоволствие никога повече. Плюсовете са както здравословни, така и емоционални, защото да изпечеш домашен хляб, който си започнал от нулата, е огромно удоволствие.
– Как създавате самите рецепти – стъпват ли на нещо прочетено или интуицията и опитът са най-верните помощници?
– В началото беше любопитството към чужди рецепти. Когато приготвиш достатъчно на брой печива, развиваш интуиция и все по-лесно адаптираш всяка една рецепта към своите предпочитания.
Едно време хората не са имали избор. Сега е съзнателно решение да приготвяш домашен хляб вместо да купуваш евтин от магазина
– Ако се огледате по малките пекарни из уличките, имате ли си любимо място?
– Не ми се е случвало от години. Има хубави места, но цените са неоправдани.
– Дори всичко да е идеално, пак възниква въпросът какво да правим с глутена…
– Смятам, че много малко хора имат реален проблем с глутена. Все по-модерно става да говорим за непоносимости и алергии, но в повечето случаи е въпрос на временно разположение или мода. В хляба с квас има по-малко глутен и се толерира по-лесно от организма.
– Коя е любимата рецепта на децата Ви?
– Хляб, палачинки и пица.
– А всъщност колко често може да си угаждаме с хляб и печива, има ли граница, която показва пристрастеност?
– Всичко е въпрос на количества. Две филийки хляб дневно няма да навредят на никого.
– Възможно ли да печем на произволен принцип по книгата, или е важно да я четем буква по буква, от първата ѝ страница?
– Важно е да започнем книгата от самото ѝ начало, за да отгледаме квас. След това е въпрос на вкус, сезон и повод.
– Какво да си изберем от „Хляб с квас“ като за март?
– Обожавам бабка с шоколад – семпла, но много вкусна рецепта!
– Благодарим Ви за отговорите – и за това, че ухае по-вкусно в „Хеликон“!