Начало / Интервюта / Том Егеланд за четенето: „Важно е младите да четат вълнуващи книги“

Том Егеланд за четенето: „Важно е младите да четат вълнуващи книги“

Авторът на бестселъри им поднася сега своята „Мистерията на мумиите“

Tom Egeland

Писателят е сред най-любимите, що се касае до напрегнати трилъри с исторически сюжети. Познаваме го най-вече с поредицата му за Бьорн Белтьо, с която натрупа и световна слава. Сред най-четените у нас негови книги напоследък са например „Заветът на Нострадамус“, „Сребърниците“ или „Проектът Матусал“.

Друга интересна част от творчеството на писателя са романите му за млади читатели. Хубавото е, че и те излизат на български – както се случва сега с „Мистерията на мумията“. Написана преди десетилетие, книгата потвърждава колко добър е Егеланд в създаването на автентична атмосфера и динамичен, пълен с обрати сюжет. Както и в другите книги за младежи на автора, и тук главно действащо лице е младият Роберт. Сега той тръгва с майка си към Долината на царете в Египет, но онова, което ги чака там, е невъобразимо…

Окултизъм, загадки и археология привличат младите, но и всички други читатели на известния автор – „Мистерията на мумията“ определено си заслужава… Макар че самият Том Егеланд казва, че когато пише за по-млади читатели, го прави по-различно. Ето размислите му за литературата в живота на новото поколение читатели – в едно кратко интервю, предоставено от българските издатели на романите му „Персей“.

От серията за млади читатели вече излязоха „Загадката на катакомбите“ и „Съкровището от Константинопол“, а сега се радваме и на „Мистерията на мумиите“

viber_image_2025-01-29_07-05-01-397

– Защо решихте да пишете и за млади читатели?

– Може би е изкушаващо да отговоря: „Защо не?“ Нека започна с това, че не става дума за пари. Книгите за младежи се продават в много по-малко тиражи, отколкото книгите за възрастни. Те не получават почти никакво медийно отразяване и си късметлия, ако изобщо получиш рецензия. Въпреки това има много причини, поради които ми харесва да пиша книги за младежи. Когато бях момче, обичах да чета вълнуващи книги. Когато бях съвсем малък, майка ми ми ги четеше на глас до леглото. По-късно се снабдих с фенерче и си четях сам, когато родителите ми мислеха, че спя. Спомням си, че си мислех: „О, ако можех да напиша книга, която да зарадва друго момче или момиче така, както тази книга зарадва мен!“ Може би така в мен се събуди писателската мечта…

Да се върнем на въпроса – защо пиша за млади хора… Може да се каже: по егоистични причини. Писането на книги за младежи прави работния ми ден по-разнообразен. Обикновено пиша дебели, сериозни книги за възрастни. Те често се занимават с теми като теология и история. Така че е добре да мога да превключвам между различни видове ръкописи. Не казвам, че е лесно да се пише за млади хора, но е различно.

Освен това: да пиша книги за млади хора, може би ми осигурява бъдещи читатели. Защото бих искал да имам читатели за книгите си за възрастни през следващите години. Млад човек, който харесва книгите за Роберт, може би ще опита някоя от книгите ми за възрастни – ако не сега, то след пет или десет години. Това със сигурност е нещо, на което трябва да се надявам.

– Факт е, че книгите ви се харесват и от младите, и възрастните читатели. Зад тях стоят и дълги проучвания, което ги прави още по-ценни. Каква според Вас е мисията им?

–Тези книги може да отворят очите на младите хора за литературата. Нито една лоша дума не мога да кажа за компютърните игри, интернета, мобилното сърфиране, телевизионните сериали, Spotify или спорта. Но книгите също могат и трябва да бъдат част от ежедневието. Литературата стимулира въображението. Когато четете книга, вие формирате – заедно с автора – една нова реалност. Не само се потапяте в действието, но и създавате свои собствени образи. Запознавате се с хора, които не съществуват, но въпреки това ги има в главата ви. В книгите се сблъсквате с мисли и идеи, които могат да ви направят малко по-мъдри, които ви помага да мислите по съвсем различен начин. Книгите не бива да изместват другите задължения, а да стоят редом с тях, може би в края на дългия, забързан ден.

– Какви качества трябва да има една книга, за да стигне до младите?

– Важното е да се покаже на младите хора, че книгите могат да бъдат вълнуващи. Много хора смятат, че четенето е скучно. Защо е така? Може би са били принудени да четат неправилните книги? Аз самият обичах „Момчетата Харди“, Жул Верн… Тези книги ме научиха, че четенето изобщо не е скучно, а когато станах по-голям, започнах да чета и по-сериозна литература. Не мисля, че Кафка и Джойс са това, с което трябва да започне едно 13-годишно дете. Книгите ми за млади хора са приключенски екшъни. Има много страхотни книги за младежи, които се занимават с по-дълбоки, по-важни и по-екзистенциални теми. И това е добре. Но смятам, че е важно да има и нещо за читателите, които искат бързо действие и напрежение, мистерия и злодеи. Както и в литературата за възрастни, всички видове книги трябва да живеят рамо до рамо. Моят талант е да пиша вълнуващи истории, така че това е, което правя. Други са добри в писането на съвсем различни видове книги, които също ще намерят своите читатели. Важното е, че всеки трябва да намери „своя тип книга“.

Снимки от изд. „Персей“, forfatterbloggen.com и архив

Прочетете още

683

„Нико“ – книга за пакости и широки усмивки

Децата са най-щастливи, когато са себе си Едно хлапе на десет идва сега за първа …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...