Празникът сякаш е създаден за хубаво четиво
Краят на годината винаги изисква максимума от нашите усилия – така и самият коледен период често се превръща във въртележка от задължения и направо потоп от задачи. Психолозите даже заговориха за съвременен феномен, като го наричат разочарование от Коледа. Състои се всъщност в нереализираните ни очаквания, че по празниците ще се чувстваме добре, удовлетворени от свършеното, сред най-близките си.
Обратно, книгите се превръщат в най-лесния начин да осъществим очакванията си за хубава Коледа. Добре се чувстваме дори само да влезем в книжарница – цветовете, ароматите… всичко успокоява. А коледното четиво, което изберем, се превръща в мост към доброто настроение.
Затова ви предлагаме тези няколко заглавия – онова, което ги обединява, е всъщност техният коледен дух
„Коледния календар“ е написана от безкрайна романтичка
Холи Касиди признава, че е влюбена в празника… Самата тя става писател в резултат на „кризата на средната възраст“, по собствените ѝ думи. Просто един ден, раздразнена от всичко, сяда и започва да пише… и оттогава не се е обръщала повече назад.
Позната е всъщност под името Хана Мери Маккинън. Псевдонимът Холи Касиди измисля за своите коледни романтики – първата, която вече четохме на български, е „Коледен облог“. Ето че сега държим в ръце и „Коледния календар“…
Романтичната приказка – защото това е на първо място приказна история, е за отчуждената и уморена от всичката суета на празника Кали. Сестра ѝ Анита обаче знае как да ѝ влезе под кожата и ѝ подарява коледен календар – от онези с дати от 1 до 24 декември.
А щом на сцената се появява и чаровният Марко, значи книгата върви във вярна посока! Забавна и лека, „Коледния календар“ оправя и най-лошото настроение, пък и нещо повече – напомня, че Коледа може да е неповторима.
„Коледни писма“ дава надежда
Книгата описва много труден момент – Елизабет се оказва сама само десетина дни преди Коледа. Решава да се върне там, където е отраснала, но усеща как нищо няма да е като в спомените ѝ.
Джени Хейл е автор, който умее да работи с емоциите, затова и обикновено в книгите ѝ има както мъдрост от миналото, така и ентусиазъм заради любовта. Илюстрация на това е и „Коледни писма“ – няма по-щастлив човек от Елизабет, когато се сдобива с купчина писма от баба си. Те чертаят образа на миналото, но зареждат самата Елизабет с енергия за бъдещето. Нали точно това е и самата Коледа!
„Бяла Коледа“ е за неочакваните дарове
Понякога животът си прави с нас и такива шеги – дава ни повече, отколкото сме очаквали. Но дали сме способни да осъзнаем това и да променим съдбата си?
Точно такъв въпрос стои в основата на сюжета на тази книга. „Бяла Коледа“е създадена от Памела Кели, която пише сърдечно и откровено, като докосва сърцата на читателите си. По страниците тя описва съдбата на самотната Анджела, която е израснала сама. Но сякаш с магична пръчица получава възможността да се сдобие с истински дом, с усещането за топлина и уют.
Така се разпалва сюжетът на книгата, а заедно с него и нашите сърца. Следваме Анджела и сами вярваме, че ни очакват хубави неща.
„Бъдни вечер в Кранбъри Крос“ е за мечтатели
Самата Коледа е такава – сякаш имаме право да си пожелаем нещо, което със сигурност ще се сбъдне. Интересно е дали Ив, главната героиня на тази книга, ще поиска най-тривиалното, да смогне с работата преди празника. Точно с това е известна и самата авторка Кейт Форстър. От наглед обикновените животи на своите героини тя измъква онази нишка, която позволява всичко да се промени. Сега е дошъл редът на Ив.
„Бъдни вечер в Кранбъри Крос“ разказва за умението ни да се радваме и колко важно е всъщност да запалим по празника и друго същество, още едно човешко сърце. По всичко личи, че Ив ще се провали… Но нали е Коледа, времето за чудеса?!