Начало / Интервюта / Писателят и преводач Емил Минчев: Грешка е да поучаваме и подценяваме децата

Писателят и преводач Емил Минчев: Грешка е да поучаваме и подценяваме децата

Поредицата за Бънк Ромеро приключва скоро

459711900_10161360703643815_34753668887469887_n

„Митко и омагьосаната пещера“ се появи по рафтовете в книжарниците малко изненадващо за почитателите на Емил Минчев. И няма как да е другояче, след като името му се утвърди с поредицата за Бънк Ромеро – частен детектив с необикновена дарба. Мистериите и научната фантастика с в кръвта на Емо, но за да е толкова уверен като писател му помагат и многото преводи, както признава сам в това интервю. През ръцете му са минали десетки класически произведения, придобили нов облик на български.

С Емил Минчев си говорим по Хелоуин, затова и се опитахме да сме пакостливи с въпросите… но в крайна сметка усмивката на нашия писател ни обезоръжи.

Автор е вече на повече от десет книги, много статии и дори киносценарий, преводите му са над 50

Exif_JPEG_420

– Здравей… за малко да се обърна към теб с Митко… случило ли ти се е да те нарекат така, откакто излезе последната ти книга?

– Хи-хи, засега не, но го очаквам. Една читателка изказа предположението, че персонажът на Митко е вдъхновен от мен, понеже съм роден на Димитровден, и е напълно права – аз съм Митко.

– Всъщност каква част от сюжета на „Митко и омагьосаната пещера“ преповтаря твои лични преживявания?

– Единствено свръхестествените събития в книгата, които започват да се случват някъде от средата, са измишльотини. Първата половина на романа е почти изцяло вдъхновена от действителни преживелици, които ми се случиха, когато бях в четвърти клас и отидох на първата си екскурзия без родителите – едно зелено училище високо в планината.

– Това е и първата ти откровено детска история, почувства ли се несигурен, докато пишеше?

– Чувствах по-голяма отговорност да не отегчавам и да не поучавам читателите си. Според мен най-голямата грешка, която можеш да допуснеш, когато пишеш за деца, е да подцениш читателите си.

– Пресмятах, че това май е единайсето заглавие от теб – извинявай, ако греша, какво те прави толкова плодотворен като писател?

– Една мръсна думичка – труд. Аз съм изключително дисциплиниран в писането и полагам огромни усилия всичко, което публикувам, да е възможно най-изпипано. За тази цел редактирам всяка моя книга около година и половина, преди да я изпратя на издателството.

– Каква ще е съдбата на Бънк Ромеро – другият твой известен герой?

– Шестата книга от поредицата за Бънк, „Мрак“, ще бъде последната. Няма да разкривам какво точно ще го сполети в нея – ще оставя на читателите да открият, когато романът излезе.

– Лично аз много обичам тихата тревожност, която струи от твоите книги – как се настройваш на такава вълна, ти си вечно усмихнат…

Напрежението (т. нар. „съспенс“) е важна съставка от всеки криминален роман. Просто съм закърмен с този жанр и явно ми се удава.

– Хелоуин току-що отмина– плашиш ли се лесно? И разбира се, какво си избираш обикновено – пакост или лакомство?

Избирам лакомство, за съжаление. И за още по-голямо съжаление не, не се плаша лесно. Липсват ми детските кошмари.

„Научих се на дисциплина и търпение от преводите – казва Емил Минчев. – Освен това усъвършенствах някои техники и чисто писателски похвати.“

440322933_101610200954188_8442517343494520819_n

– Какво правиш, когато музата избяга? Имаш ли си ритуал?

– Не вярвам в музата. Пиша всеки ден, независимо дали съм болен или здрав, дали ми се пише, или не, дали имам „вдъхновение“ или нямам. Писането е професия и като всяка професия трябва да се упражнява. Ако си шофьор на автобус от градския транспорт, едва ли можеш да се обадиш сутринта и да кажеш, че няма да дойдеш на работа днес, защото нямаш „муза“.

– Познавам те и като страстен читател… сподели с нас някое заглавие, което те е впечатлило напоследък?

– Бях изключително впечатлен от „Балада за Георг Хених“ на Виктор Пасков. Прекрасен, нежен и смислен роман.

– И накрая, защо според теб страхът и магиите се оказаха толкова успешна рецепта и държат интереса на цяло поколение?

– Повечето хора обичат да се страхуват – страхът е човешка емоция, която трябва да се изпитва от време на време. Страшните книги и филми ни позволяват да я изпитваме в безопасна среда, както едно влакче на ужасите ни позволява да се страхуваме за живота си (вълнуващо и зареждащо чувство) без реална опасност да пострадаме.

– От сърце благодаря – с пожелание писането все така да те забавлява!

– И аз благодаря за чудесните въпроси! За мен бе удоволствие.

Интервю на Красимир Проданов
Снимки от @emil.minchev.92

Прочетете още

gianni-rodari-mostra-02

Джани Родари: И възрастните ме четат, без да си признаят

Създава традицията на добрите истории Писателят е роден през 1920-а – на 23 октомври. Родната …