Инициативата спечели много приятели
Провежда се за втори път – след дебютното издание миналата година. Точната дата сега е 15 ноември. Организатор е фондация „Четене“. Любопитна е и темата – „Иновациите започват с четене“.
Може да се включите в Деня на четенето по много начини – дори в офиса, като изненадате колегите си за петнайсетина минути. Често го забравяме, но можем да четем и у дома, сред семейството. Регистрирайте инициативата си на страницата на организаторите. Колкото до книгата – може да е нещо, което сте открили наскоро или пък златна класика.
Много специални прояви ще има и в училищата или библиотеките. Четене може да се организира, разбира се, в книжарница или пък в детска градина. Организаторите подсказват и друго: „Създайте виртуално събитие, достъпно за всички българи, независимо къде живеят. Споделете мисли за любимите си книги или за важността на четенето с целия свят.“
За популярността на инициативата, въпреки че дотук се е състояла само веднъж, говори и фактът, че още в края на октомври за събитието имаше регистрирани близо 5000 участници. В средата на ноември ще бъде публикувана и карта, та да имате възможност да изберете събитие по свой вкус.
От фондацията-организатор добавят и малко статистика, която да ни подтикне да се включим в Деня на четенето. Според нея 53% от 15-годишните ученици у нас не разбират какво четат – данните са от изследването PISA2022. Според Индекса за човешкия капитал на Световната банка пък дете, родено у нас, може да развие едва 61% от потенциала си, дори да завърши пълния цикъл на образование.
„Промяната на средата е бавен процес, особено ако се опитваме да поправяме последствията“, напомнят от фондация „Четене“ и ни канят да сме част от Деня на четенето на 15 ноември 2024 г.