Начало / Читатели / Като падащо листо – пет книги, които се четат наесен

Като падащо листо – пет книги, които се четат наесен

Подходящи са и за любов, и за равносметка

books-1614215_1280

Сюжетите, които подбрахме, преразказват великолепно сезона. Обикновено точно наесен се оказваме толкова натоварени, че изведнъж се оказва… Коледа. А същевременно имаме нужда от мекотата на есента, от романтиката ѝ… Точно тя храни най-много хората с богата душевност.

Затова предлагаме да се спрем тази есен с книга в ръка – и да уловим момента… А после дълго ще го помним. Избираме все истории, които да отекват дълго в нас. Така и есента може да се превърне във време за преоценка или пък дори ново начало.

Ето няколко заглавия, които се помнят – с тях отваряме врата към свят, който е само наш…

Нова среща с Маркес

„Окапалата шума“ е един от най-ранните романи на големия писател, той го пише, когато е едва на 27. Ако пресметнем, това ще рече, че годината е 1954-а. Действието в книгата се развива в рамките на половин ден и според мнозина „Окапалата шума“ се превръща за писателя буквално в генерална репетиция за написването по-късно на „Сто години самота“.

Самата книга ни среща със семейство на военен. Преди 25 години на вратата им е почукал френски лекар, спасил някога живота на полковника. Дали половин ден ще е достатъчен за разплитането на тази история, в която пребродваме всъщност много места и която предлага великолепна демонстрация на стила на Габриел Гарсия Маркес, колкото и да е млад, когато създава „Окапалата шума“.

За Хемингуей романтично

Андреа ди Робилант ни връща в книгата си през 1948 година. Тогава Хемингуей е на 49 – преди три години е сключил брак за четвърти път, а пътуването до Венеция, което е в основата на сюжета, се явява нещо като закъсняло сватбено пътешествие със съпругата му Мери Уелш. Но напълно в стила на писателя, той открива в романтичния град… нова муза.

Макар да се твърди, че връзката с Адриана Иванчич е чисто платоническа, именно тя се превръща във вдъхновение за последните творби на писателя. Хемингуей ѝ подарява и книга – Иванчич е прототип на героинята му Рената в „Отвъд реката, сред дърветата“. Но животът е жесток – и тя се самоубива като писателя, през 1983-а.

Изпод перото на класика

„Есен в Пекин“ Борис Виан пише на 27. Сюрреалистичният роман предлага поглед към абсурдното промишлено общество, в който е вплетен сюжета за безнадеждната любов. За успеха на книгата говори и фактът, че това е единственият му роман, който се сдобива с преиздание през краткия живот на твореца. Може би защото всеки прочит на „Есен в Пекин“ разкрива нов пласт от романа, нови обстоятелства и ъгъл към действителността.

Esen

Сезон за равносметка

Една от най-четените съвременни чешки писателки – Алена Морнщайнова, предлага пътуване за носталгици в събитията покрай краха на Източния блок. Тя всъщност задава въпроса какво щеше да се случи, ако онзи ноември през 1989-а беше завършил с фиаско. Отговорът ѝ по страниците на „Ноември“ е повече от горчив. Историята проследява драматичната съдба на най-обикновено семейство. Мария е в затвора заради участието си в демонстрациите тогава, Магдалена пък е възпитавана за строител на комунизма. Една история, която за щастие не се е случила, но се разиграва все още на много места по света.

Есента е любов

Романтичният сюжет на Кари Елкс ни кара да забравим проблемите и да се потопим в любовта между Джулиет и Райън. „Есенна идилия“ е от добилите известност истории на авторката за сестрите Шекспир. Всички те откриват любовта… и се разделят с нея по различен начин. И в „Есенна идилия“ главната героиня твърди, че е сложила край на романтичните връзки, но какво да прави човек наесен в едно малко градче… освен да се влюби.

Да спрем с книга в ръка наесен означава да уловим момента – после дълго ще го помним…

Есенни предложения от Краси Проданов
Илюстрация: Ag Ku за Pixabay

Прочетете още

Инфлационните 200 лева с Иван Вазов

Литературни банкноти – известни писатели, които носим в портфейла

И у нас известни автори са платежно средство Обичаме да казваме, че творчеството им е …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...